Novembrī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) laboratorijā “Gaiļezers” atklāta pirmā šķidruma hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārta, kas paredzēta kvantitatīvai dažādu vielu noteikšanai pacientu paraugos, ļaujot operatīvi lemt par efektīvāko terapiju pacientiem, kuru veselības stāvoklis ir galēji smags un kuri ārstējas intensīvās terapijas palātās. Ar jaunās iekārtas palīdzību būs iespējams nodrošināt personalizētu pieeju zāļu ordinēšanai epilepsijas, tuberkulozes un onkoloģisko pacientu ārstēšanas procesā, pielāgojot optimālās zāļu devas.
Pateicoties Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta ekspertu zināšanām un mērķtiecīgai savas darbības paplašināšanai, kas iezīmē arvien jaunu laboratorijas pakalpojumu nodrošināšanu, iniciēta arī jaunās šķidruma hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārtas nepieciešamība.
Līdz ar to Austrumu slimnīcā tiek uzsākta jauna izmeklējumu joma - hromatogrāfijas sfēra, ko vada ķīmijas zinātņu doktors Deniss Fedorenko.
Ar tās palīdzību slimnīcas speciālisti varēs veikt gan toksikoloģiskās analīzes, gan arī pirmie Latvijā nodrošinās zāļu koncentrācijas noteikšanu pacientu asinīs, sniedzot būtisku atbalstu ārstiem lēmumu pieņemšanā par pacientu ārstēšanu un nodrošinot tās personalizētu pieeju.
“Austrumu slimnīcas šķidruma hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārta ļauj veikt arī zāļu monitoringu, kas Latvijā patlaban nekur citur netiek nodrošināts - ar to Austrumu slimnīcas laboratorijas jaunais pakalpojums būs unikāls. Vēl viena būtiska nianse: līdz šim mūsu Toksikoloģijas un sepses klīnikas kolēģi, izmantojot ārēja pakalpojumu sniedzēja ekspertīzi, varēja noskaidrot vielas klātbūtni konkrētā paraugā, bet ne tās koncentrāciju - precīzu devu. Tagad Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienests nodrošinās precīzus izmeklējumus, nosakot attiecīgās vielas klātbūtni un devu. Arī citas Latvijas slimnīcas jau izrādījušas interesi par šādiem izmeklējumiem, un mēs esam gatavi tos nodrošināt,” saka Austrumu slimnīcas valdes loceklis Vadims Beļuns, kura pārziņā ir laboratorijas izmeklējumu attīstības jautājumi.
“Viena no hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārtas priekšrocībām: izstrādājot attiecīgu metodi un veicot tās validāciju, ar to var testēt visdažādākos paraugus - asinis, urīnu, siekalas, audus. Iekārta nodrošinās precīzu, kvalitatīvu un kvantitatīvu izmeklējumu, kas ne tikai būtiski paplašinās testēšanas iespējas, bet arī ļaus precīzi un operatīvi noteikt diagnozi un plānot ārstēšanu,” skaidro Deniss Fedorenko.
Hromatogrāfijas-massspektrometrijas iekārta tiks izmantota terapeitisko zāļu monitoringam, piemēram, epilepsijas, antibiotiku, psihostimulatoru, antidepresantu un tuberkulozes zāļu monitorēšanai. Tuberkulozi izraisošie mikoroorganismi var būt rezistenti pret daudzām aktīvajām vielām zāļu sastāvā, tāpēc tā ir grūti ārstējama slimība. “Ar hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārtu iegūtie dati tiks analizēti, lai uzlabotu tuberkulozes ārstēšanas efektivitāti konkrētajam pacientam. Tāpat, ordinējot antibakteriālo terapiju tiem pacientiem, kas ilgstoši un vairākkārt ārstējuši dažādas saslimšanas ar antibiotikām, būs iespēja veikt izpēti un noskaidrot, kuras zāles būs vispiemērotākās. Zinām, ka ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē pieaug mikroorganismu rezistence, proti, dažādu slimību mikrobi paliek nejūtīgi pret antibiotikām un rezultātā diemžēl samazinās arī ārstēšanās iespējas. Analizējot ar hromatogrāfijas-masspektrometrijas iekārtu iegūtos pacientu izmeklējumu datus, būs lielāka iespēja piemeklēt iespējami efektīvākās zāles un to devas,” uzsver laboratorijas ārste Inita Baltā.
Par jaunās iekārtas priekšrocībām gandarīts ir arī Austrumu slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis. “Pacientiem, kuri ārstējas toksikoloģijas profilā, ir ārkārtīgi svarīgi noteikt, piemēram, kādas vielas ir bijušas sintētiskajās narkotikās, ko lietojis konkrētais pacients vai arī kādas alkoholiskā dzēriena vielas ir izraisījušas pacienta bezsamaņas stāvokli. Tas ir būtiski, lai pieņemtu lēmumu, kā pacientu ārstēt. Bieži vien Intensīvās terapijas klīnikā nonāk pacienti, kas ir stacionēti neatliekamā kārtā, bezsamaņā, un varam tikai pieņemt, ka cilvēks ir lietojis kādas apreibinošas vielas vai zāles toksiskās devās. Tādos gadījumos lēmums par ārstēšanas taktiku jāpieņem iespējami ātri. Jauniegādātā iekārta ļaus ātri veikt nepieciešamos izmeklējumus, lai glābtu dzīvību un pieņemtu lēmumu par turpmāko pacienta ārstēšanu,” akcentē Roberts Stašinskis.
Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs uzsver, ka universitātes slimnīcām ir ļoti būtiski nodrošināt inovatīvo tehnoloģiju sniegtās iespējas: “Ir zināma sakarība, ka, uzlabojoties diagnostikas metodēm, pieaug arī jaunatklātu slimību skaits un paralēli turpinās populācijas novecošanās process. Tas neizbēgami rada lielu slogu mūsu veselības aprūpes sistēmai, tāpēc manā ieskatā vienīgais mūsdienās ejamais ceļš ir personalizēta veselības aprūpe, lai efektīvi ārstētu un sasniegtu labāko iespējamo izārstēšanās un atveseļošanās rezultātu. Tāpēc ir ļoti svarīgi universitātes slimnīcā nodrošināt inovatīvo tehnoloģiju sniegtās iespējas, kas ne tikai ļaus sasniegt stratēģiskos mērķus, bet, esmu pārliecināts, — mazinās izmaksas, jo, ienākot tehnoloģijām, neizbēgami tiek uzlaboti ārstēšanas procesi, un ieguvēji ir visi.”
Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienests ir Latvijā lielākā slimnīcu laboratoriju struktūra, kas nodrošina laboratorisko pakalpojumu klāstu slimnīcas stacionāru un ambulatoriem pacientiem, kā arī ārējiem klientiem 24 stundas diennaktī 365 dienas gadā. Dienesta profesionāļu komanda ik dienas veic vairāk nekā 10 000 izmeklējumu ar konkurētspējīgām un mūsdienīgām dažāda veida laboratoriskām testēšanas iekārtām un metodēm, kā arī nodrošina apmācību, zinātnisko pētniecību, tālākizglītību un starptautisko sadarbību laboratorās medicīnas jomā.