Gada laikā neizdodas savākt pietiekami daudz parakstus referenduma par Saeimas atlaišanu īstenošanai

© f64.lv, Kaspars Krafts

Par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu, viena gada laikā ir parakstījušies 39 230 Latvijas pilsoņi, kas nozīmē, ka nobalsošana jeb referendums par šo jautājumu netiks rīkots, liecina paziņojums Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā.

Lai parakstu vākšanu varētu uzskatīt par sekmīgu un rīkotu tautas nobalsošanu par 14. Saeimas atlaišanu, par iniciatīvu bija jāparakstās vismaz 10% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem jeb 154 241 Latvijas pilsonim, kas sasniedzis 18 gadu vecumu. Iniciatīvu šoreiz ir atbalstījuši 2,54% no balsstiesīgajiem.

Pieteikumus sarīkot referendumu par Saeimas atlaišanu CVK bija iesniegusi partija "Latvija pirmajā vietā", partija "Tautas varas spēks", partija "Suverēnā vara", partiju apvienība "Pamats-LV", partija "Tautas kalpi Latvijai", partija "Apvienība Jaunlatvieši", partija "Stabilitātei!", partiju apvienība "Jaunā Saskaņa", partija "Nacionālā savienība Taisnīgums" un biedrība "Varu Latvijas tautai". Visas iniciatīvas tika apvienotas vienotā parakstu vākšanā.

Parakstu vākšana oficiāli sākās 2023.gada 10.novembrī un turpinājās vienu gadu, noslēdzoties 2024.gada 9.novembrī.

Sākotnēji parakstu vākšana noritēja itin aktīvi, iesaistītajām partijām gana aktīvi aģitējot un mobilizējot savus atbalstītājus. Pirmā mēneša laikā tika savākti ap 35 000 parakstu, taču pēc tam parakstu vākšana faktiski apstājās.

Parakstīties par iniciatīvu balsstiesīgie Latvijas iedzīvotāji varēja portālā "Latvija.gov.lv", klātienē dzīvesvietas deklarēšanas vietās pašvaldībās, bāriņtiesās, kas veic notariālas darbības, novados pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja, kā arī Latvijas vēstniecībās ārvalstīs, kur veic notariālās darbības.

Latvijā

Pēc šīs gada spēcīgajām lietavām un tām sekojošajiem plūdiem publiskajā telpā tika aktualizēts jautājums par apdrošināšanas līgumiem – dažādu apdrošinātāju līgumos bija atšķirīgi definēti plūdi, bet citos šādu dabas stihiju radītie zaudējumi nemaz nebija iekļauti. Tādēļ bija iedzīvotāji, kuriem apdrošinātāji nesedza plūdu vai vētras radītos zaudējumus. Pat pēc šīm diskusijām tikai 18% no tiem, kas ir iegādājušies apdrošināšanu, pārlasīja savus līgumus, bet vairāk nekā puse jeb 54% pat atzina, ka vispār tos nav lasījuši, liecina apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmuma "Balcia" aptaujas rezultāti.

Svarīgākais