Par izteikumiem no Saeimas tribīnes Kiršteinam piemērots sods

© Dmitrijs Suļžics/MN

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien balsojumā atzinusi, ka Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins ir pārkāpis vairākus Saeimas deputāta Ētikas kodeksa punktus, un nolēmusi, ka viņš sodāms ar rakstveida brīdinājumu.

Vērtējot ierosināto ētikas kodeksa pārkāpuma lietu, Saeimas deputāts Raivis Dzintars (NA) komisijas sēdes laikā akcentēja, ka katram var būt atšķirīgs viedoklis.

Vienlaikus Dzintars norādīja, ka nevar zināt par katra jauna cilvēka dzīvi, vidi, kurā viņš ir audzis. "Jautājums ir par to, vai deputāti var izmantot tādu vārdu kā "idiots", runājot no Saeimas tribīnes," teica Dzintars, piebilstot, ka šādi runāt nedrīkst.

Saeimas deputāts Edgars Tavars (AS) sacīja, ka katrs var izvēlēties savu stilu debatēs, taču citus cilvēkus un nepilngadīgas personas aizskart nevajadzētu.

Saeimas deputāts Ervins Labanovskis (P) uzsvēra, ka, neskatoties uz to, kuru politisko spēku pārstāv, politiķi nedrīkst noniecināt iedzīvotāju grupas. "Vai tas būtu kreiss, labējs, deputāts par kādu sabiedrības daļu nevar šādi izteikties," viņš teica.

"Jaunās vienotības" (JV) Saeimas frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics pauda uzskatu, ka politiķi emocionāli var būt arī asāki pret saviem politiskajiem oponentiem. Vienlaikus Kiršteins savā runā esot vērsies kopumā arī pret jauniem cilvēkiem, nevis tikai politiskajiem pretiniekiem. Jurēvics arī atgādināja, ka Kiršteina izteikumi ne pirmo reizi balansē uz robežas.

Pirms balsojuma par piemērojamo soda mēru sākotnēji tika rosināti vairāki varianti, piemēram, Kiršteinam varētu izteikt mutisku brīdinājumu, likt izlaist vairākas Saeimas sēdes. Deputāti balsojumā nolēma, ka Kiršteins sodāms ar rakstveida brīdinājumu.

Jau ziņots, ka Saeimas Prezidijs uzskata, ka 10.oktobra sēdē, izskatot grozījumus Pašvaldības domes vēlēšanu likumā, Kiršteins izteica apvainojošus un aizskarošus apgalvojumus.

"[..] idioti bez socialās atbildības, bez domāšanas un bez izglītības", tā viņš izteicās par jaunu cilvēku spējām. Savukārt jaunām māmiņām viņš veltīja vārdus: "[..] kā tās meitenes balsos, teiksim, ja, tās 400... viņas ir... jūs taču viņām neaizliegsiet šīs balsošanas tiesības, ja viņas pat nezina īsti, kas ir tēvs, kad viņai ārsts prasa, no kura tēva, viņa nevar pateikt, vai ne".

Prezidijs uzskata, ka minētie izteikumi var tikt uztverti kā necieņas izrādīšana.

Tāpat Kiršteins debatēs izteica salīdzinājumu par "hunveibiniem" un vecumu, norādot uz oponentu. Izteiciens "[..] pārsvarā hunveibi bija vecumā no 14 līdz 16 gadiem, nu, pēc sejas līdzīgi jums, tas jums ir kompliments" var tikt uztverts kā uzbrukums oponenta personībai un fiziskiskajām īpašībām, pauž iesnieguma autori.

Saeimas Prezidijs uzskata, ka Kiršteina izteikumi, kuri sevī ietvēra personiskus uzbrukumus un necienīgas piezīmes par sabiedrības grupām un oponentiem, klaji pārkāpj deputāta Ētikas kodeksa burtu uz garu.

Latvijā

Iedzīvotāju vērtējums par savas mājsaimniecības finansēm 2024.gadā saglabājas negatīvs - 40% ģimeņu atzīst, ka viņu finansiālā situācija šogad ir pasliktinājusies, 38% palikusi nemainīga, kamēr 19% uzlabojusies, liecina Swedbank Finanšu institūta pētījums. Vislielāko spiedienu uz iedzīvotāju maciņiem rada ikmēneša tēriņi par pārtiku (negatīvas pārmaiņas piedzīvojuši 66% aptaujāto) un mājokli (62%), kam seko transporta izdevumi (50%).

Svarīgākais