Latvija prezidentūras ES Padomē laikā algos jaunus darbiniekus, bet pēc tam štata vietas likvidēs

© pexels.com

Pēc Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē beigām uz laiku izveidoto sekretariātu un štata vietas likvidēs, vēsta Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretāre Diāna Eglīte.

Katrai no Eiropas Savienības (ES) 27 dalībvalstīm ir pienākums aptuveni reizi 14 gados sešus mēnešus organizēt ES Padomes darbu - vadīt dažāda līmeņa ES Padomes sanāksmes, tostarp prezidējošajā valstī, nodrošinot darba nepārtrauktību. ĀM preses sekretāre uzsvēra, ka Latvijai šis pienākums būs 2028.gada otrajā pusē.

"Tas sakrīt ar ES piecu gadu likumdošanas cikla noslēgumu, kas būs visintensīvākais laiks ES Padomes darbā, jo būs jāpanāk vienošanās par daudziem ļoti plaša spektra ES tiesību aktiem. Šī būs otrā reize, kad Latvija būs prezidējošā valsts ES Padomē," pauda Eglīte.

ĀM pārstāve skaidroja, ka, pēc ES Padomes Ģenerālsekretariāta rekomendācijām, gatavošanās prezidentūrai jāsāk trīs gadus iepriekš. Tā kā ES Padomes darba vadība notiek aptuveni reizi 14 gados, mazās un vidējās valsts pārvaldēs nav nepieciešamas pastāvīgas kapacitātes prezidentūras īstenošanai. Tāpēc, ņemot vērā iepriekšējās prezidentūras pieredzi, Latvijā atkārtoti veidos pagaidu sekretariātu - tā darbība paredzēta uz laiku, un pēc prezidentūras beigām sekretariātu un izveidotās štata vietas likvidēs.

Eglīte akcentēja, ka sekretariāts būs atbildīgs par budžeta plānošanu, prezidentūras pasākumu ietvaru, loģistikas vadību un atbalsta funkcijām. Tāpat sekretariāts nodrošinās visu tehnisko sagatavošanu prezidentūrai, piemēram, telpu atlasi, aprīkošanu, konceptu un tehnisko risinājumu izstrādes dažādu līmeņu pasākumiem, iepirkumu līgumu slēgšanu, atskaites.

ĀM preses sekretāre minēja, ka, piemēram, pirmajā prezidentūrā 2015.gadā sekretariāts sešu mēnešu laikā noorganizēja 1680 pasākumus Briselē un Latvijā, tai skaitā 53 pasākumus ministru līmenī, no kuriem daļa notika Latvijā. Prezidentūras pasākumos piedalījās vairāk nekā 25 000 dalībnieku, tostarp Latviju apmeklēja vairāk nekā 800 žurnālistu no vairāk nekā 40 valstīm.

Pēc Eglītes paustā, ES Padomes darba vadība jeb prezidentūra ES Padomē sniedz virkni ieguvumu - prezidējošai valstij ir iespējas ietekmēt ES prioritātes un darba kārtību. ĀM ieskatā tas ir nozīmīgs ieguldījums cilvēkresursu kompetences un kapacitātes paaugstināšanā, kas ļauj arī pēc prezidentūras Latvijas intereses ES pārstāvēt vēl efektīvāk. Tāpat tas esot ieguvums arī Latvijas atpazīstamībai, turklāt prezidentūrai ir pozitīva ietekme arī uz ekonomiku.

Plānots, ka sekretariāts juridiski tiks izveidots 2025.gada 1.janvārī, bet faktiski darbību sāks 1.martā, kad darbu uzsāks sekretariāta vadītājs. Vadītāju izvēlēsies konkursā. 2025.gadā sekretariātā paredzēts izveidot desmit terminētas amata vietas.

Svarīgākais