Mairis Briedis uzsācis pašizdomātu un apšaubāmu "vitamīnu kampaņu" skolās

© Ģirts Ozoliņš/MN

Bijušais bokseris Mairis Briedis uzsācis kampaņu, uzrunājot vecākus sociālajos medijos un piedāvājot bērniem izglītības iestādēs bezmaksas vitamīnus. Kā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, šādu praksi kritizē Veselības ministrija un apšauba izglītības eksperti.

Par vēlmi izplatīt skolās uztura bagātinātājus Mairis Briedis paziņoja sociālajos medijos. Aicināja atsaukties vecākus un skolotājus. Taču, kas tas ir par projektu, kādi ir nosacījumi, vai ir iesaistīti arī mediķi, sīkāk netika paskaidrots.

Iecavas pamatskolas vecāki ir izrādījuši interesi par Brieža aicinājumu, taču skolas vadība atteicās piedalīties. “Kad informācija nonāca līdz administrācijai, mēs sākām domāt un skatīties, kas tas ir par projektu. Nekāda projekta īstenībā nav, ja cilvēks pats no sevis kaut ko piedāvā. Un tad, kad tā informācija kļuva zināma, ka tie ir kaut kādi uztura bagātinātāji, un uztura bagātinātāju lietošana vispār ir mediķu pārziņā, protams, ka mēs uzreiz teicām - nē,” tā raidījumam minēja Iecavas pamatskolas direktore Aija Semjonova.

Rīgā gan kāda bērnudārza vadība ir bijusi pretimnākoša un uzaicināja Briedi izklāstīt vecākiem savu ieceri. Kāds no vecākiem uz anonimitātes nosacījumiem pastāstīja “de facto”, ka ideja daudziem nešķita atbalstāma: “Nebija nekādas skaidrības par projekta īstenošanu. Un nebija nekādu ārstu vai uztura speciālistu viedokļu, kā vajadzētu pareizi lietot vitamīnus, vai vispār vajadzētu tik maziem bērniem lietot.”

Šajā gadījumā Briedis bija atsūtījis e-pastu ar vispārīgu aprakstu. Bērniem būtu 3-4 mēnešus jālieto konkrētais piedāvātais D vitamīns un zivju eļļa. Briedis parakstījies kā programmas “Vesela paaudze veiksmīgai nākotnei” vadītājs. Nedz Veselības ministrija, nedz tās padotības iestādes par šādu programmu nezina un tādu neatbalsta.

“Ministrija nepopularizē pasākumus veselības veicināšanai vai profilaksei, kas saistīti ar uztura bagātinātāju vai līdzīgu vielu lietošanu. Pamats veselībai ir veselīgs uzturs, neveselīgu paradumu izskaušana, pietiekamas fiziskās aktivitātes,” rakstiskajā atbildē minēja Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa.

Veselības ministrija arī neatbalsta “nekādu veselību ietekmējošu vielu izplatīšanu “no rokas rokā”. Par jebkuru veselību ietekmējošu vielu lietošanu ir būtiski konsultēties ar ārstu un informēt vecākus. Pastāv iespēja, ka bērniem šīs vielas var būt nepiemērotas vai organismam nevajadzīgas, tādēļ ir svarīgi rīkoties atbildīgi un ievērot drošības principus.”

“Tā vienkārši aiziet - tagad es gribu lietot, tagad es negribu lietot, šo vai to. Nu tas nav akceptējams. Ir nepieciešama konsultācija ar ģimenes ārstu atkarībā no bērnu stāvokļa,” sacīja bērnu endokrinoloģe, virsārste Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikā Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Bērnudārza vadītāja stāsta, ka ir ļāvusi Mairim Briedim reklamēt vitamīnus tikai tāpēc, ka viņš ir viens no audzēkņu vecākiem: “Jā, Mairis lūdza šo iespēju satikties ar vecākiem un reklamēt šo savu vitamīnu projektu, ja viņu tā var nosaukt.”

Izglītības iestāde nav īstā vieta, kur jebkurš, pat bērna vecāks, var nākt un aģitēt par sev izdevīgiem jautājumiem, saka Rīgas domes komitejas vadītāja Laima Geikina (“Par”). Viņasprāt tas būtu jādara ārpus skolas: “Tad īrējam telpas un stāstām. Bet [nedrīkst] izmantot savas priekšrocības - ja mani bērni tur mācās, tad es pastāstīšu saviem bērniem. Konkurence, brīvais tirgus, viss pārējais. Nu tur ir tik daudz, ne tikai ar bērnu drošību jautājumi.”

Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Maksims Platonovs saka: tas, kuru laist skolā, kuru - nē, rūpīgi jāizvērtē iestādes vadībai. Un jāsaskaņo ar vecākiem. “Vai vecāki arī spēs kritiski izvērtēt to informāciju kā tādu un vai aizdomāsies par tām lietām, kaut vai iespējamo alerģiju. Vai tiešām to vitamīnu vajag, vai vienkārši viņš tiek ņemts tāpēc, ka viņš ir bez maksas,” min M. Platonovs.

Taču Blomes pamatskolā eksperimentu uzsāka 28 skolēni - no sestās līdz devītajai klasei. Direktore pēc komentāriem lūdza vērsties pie sporta skolotāja Elvja Marksa, kurš vēlmi piedalīties pamatoja ar to, ka “bērni mūsdienās slimo” un “ir vitamīnu trūkums”.

Sporta akadēmijā Briedi šajā jautājumā atteicās konsultēt. Viņš ir atradis citus padomdevējus. Kas ieteica aizpildīt anketas, gan sākot lietot uztura bagātinātājus, gan pēc trim vai četriem mēnešiem, kad to beigs.

Bijušais bokseris uzskata, ka esošie pārtikas produkti veikalos nesatur organismam nepieciešamās vielas, jo ir ievesti no citām valstīm. Tāpēc esot vajadzīgi sintētiski vitamīni. “Iespējams, arī šie bērni emocionāli pavisam savādāk jutīsies. Kad apzināti dzer, placebo ļoti labi strādā. Vēl pie tam, ka mēs dzeram kaut ko, kas strādā,” tā teica bijušais bokseris.

Mairis Briedis vitamīnus pircis no firmas “pharm&med”. Tajā viens no īpašniekiem ir Krievijas pilsonis, kuram ir uzturēšanās atļauja Latvijā, bet ar kuru pārējie īpašnieki gribētu izbeigt saistības.

Valsts jau šobrīd daļēji kompensē D vitamīna iegādi bērniem līdz 2 gadu vecumam (ja tas ir recepšu medikaments), bet visiem automātiski dalīt un lietot jebkādus uztura bagātinātājus nedrīkst. Tāpat kā nākt uz skolu ar šādām idejām.

“Nu sāksim ar to, ka, ja viens kaut ko tādu dara, tas rada precedentu. Un tad man ir jautājums visiem vecākiem un visai sabiedrībai, vai mēs esam gatavi atvērt izglītības iestāžu durvis visiem, kuri mēģina stāstīt par vitamīniem vai vienalga ko?” retoriski vaicāja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Laima Geikina (“Par”).

Vēl lielāki jautājumi rodas, ja uz skolu nāk bijušais un, visticamāk, topošais politiķis. Par ko aizdomas ir pauduši vecāki, kas ir uzzinājuši par Brieža projektu. “Vecāki negribēja saistīties ar konkrēto personu. Bija pat viedokļi, ka šī bezmaksas vitamīnu dalīšana ir tikai tāds PR solis, kas ir saistīts ar nākamā gada pašvaldību vēlēšanām,” raidījumam teica kāds no vecākiem.

Runājot par politisko darbību, M. Briedis teica, ka nebija plānojis kandidēt pašvaldību vēlēšanās no Aināra Šlesera vadītās partijas “Latvija pirmajā vietā”. Taču pilnībā šādu iespēju neizslēdza.

Svarīgākais