Ko darīt, lai Latvijā dzimtu vairāk bērnu, aizbraukušie tautieši atgrieztos, un cilvēki dzīvotu veselīgāk un ilgāk? Atbildes uz šiem jautājumiem apkopojusi Labklājības ministrija apjomīgā ziņojumā, kuru nākamnedēļ izskatīs Demogrāfisko lietu pārvalde. Kas tad tiek piedāvāts, par to vairāk stāsta 360TV ziņu raidījums “Ziņneši”.
Ja demogrāfiskā situācija neuzlabosies, tuvāko 46 gadu laikā Latvijas iedzīvotāju skaits saruks līdz 1,3 miljoniem. Tas ir par trešdaļu mazāk, nekā tagad. Kas faktiski nozīmētu to, ka pilsēta kā Rīga, kurā tagad dzīvo 605 tūkstoši cilvēku, būs nost. Šādu drūmu prognozi izteikusi Eiropas Savienības statistikas pārvalde.
Saskaņā ar "Eurostat" datiem, Latvijas iedzīvotāju skaits neizbēgami turpinās samazināties. Lai šo procesu bremzētu, Labklājības ministrija piedāvā apjomīgu pasākumu kopumu. Tas turas uz trim vaļiem: dzimstības palielināšana, mirstības samazināšana un plānveida migrācija un reemigrācija.
“Tas paredz dažādus atbalsta risinājumus. Ne tikai finansiālo atbalstu saistībā ar bērniņa ienākšanu ģimenē, bet arī pakalpojumus, kas ir nepieciešami ģimenēm. Saistībā ar bērnu pieskatīšanu, mājokļu jautājumu. Un arī pasākumus, kas ir vērsi uz šo te kvalitatīvu dzīvildzi. Kā arī atsevišķus pasākumus, kas ir saistīti ar migrāciju,” komentē Linda Liepa, Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktora vietniece.
Visvairāk pasākumu būtu vērsti uz dzimstības palielināšanu. Tiek piedāvāts palielināt pabalstus, bet bērnudārza vai aukles pakalpojumus nodrošināt bērniem jau no viena gada vecuma.
Nākamnedēļ Labklājības ministrijas ziņojums tiks apspriests Demogrāfisko lietu padomē. Pasākumus, kurus tā atbalstīs, ministrijām būs jāizstrādā rūpīgāk, aprēķinot arī to atdevi un izmaksas. Taču par finansējuma piešķiršanu vēl būs jālemj, apstiprinot valsts budžetu no aiznākamā gada.