Lūdz pagarināt dienesta pārbaudi par tēlniecības kompozīciju Kadagā; pagaidām pārkāpumus nekonstatē

© Ģirts Ozoliņš/MN

Dienesta pārbaudes komisija ir lūgusi pagarināt termiņu pārbaudes pabeigšanai par "militarizētās tēlniecības kompozīcijas" Kadagā izmaksām, intervijā TV3 pastāstīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P). Pagaidām formāli pārkāpumi nav konstatēti, vēlāk aģentūrai LETA paziņoja Aizsardzības ministrija (AM).

Termiņā, kurā bija uzdots pabeigt dienesta pārbaudi, ir sagatavots starpziņojums, kurā atkārtoti atzīmēts, ka projekts ildzis gadiem. AM klāsta, ka sākotnējā iecere par "militarizētas tēlniecības kompozīciju" pie Ādažos militārās bāzes esot radusies 2017.gadā un paredzējusi simbolisku bruņu tehnikas novietošanu, tai pielāgojot 30 kvadrātmetru platību.

Projekta īstenošana tika sākta 2020.gada nogalē, un to virzīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotais štābs, lūdzot Aizsardzības ministriju šo projektu iekļaut Būvniecības programmas plānos.

Sākotnējas ieceres izmaksas tika lēstas 20 000 eiro apjomā, tomēr pēc NBS tehnisko prasību un vizuālā materiāla iesniegšanas projekta izmaksas sasniedza 93 650 eiro, liecina AM aģentūrai LETA sniegtā informācija. Projekta īstenošanas gaitā izmaksas pieauga līdz vairāk nekā 183 000 eiro, "tēlniecības kompozīciju" paplašinot ar apkārtējās vides labiekārtošanas un komunikāciju izbūves darbiem, pauž ministrija.

Projekta gaitā esot "būtiski pieaugusi teritorijas apguvei" no sākotnējiem 30 līdz 147 kvadrātmetriem, tikusi paredzēta apzaļumošana 258 kvadrātmetru platībā, bruģēts laukums, ietves gājējiem, paplašināta apgaismošana, drošības un video novērošanas sistēmas, izmaksu pieaugumu pamato aizsardzības resors.

Vides objekta sagatavošana un uzstādīšana veidojot 15% no izmaksām, 40% veidojot inženiertīklu projektēšana un izbūve, bet 45% - teritorijas un laukuma labiekārtošana.

Sadārdzinājumu radījusi "ne tikai ieceres paplašināšana projekta laikā, bet arī cenu pieaugums, ko ietekmēja būvniecības izmaksu sadārdzinājums un piegāžu sarežģījumi pēc Krievijas agresijas Ukrainā 2022.gadā", argumentāciju turpina ministrija.

Dienesta pārbaudē pirmsšķietami nav konstatēti formāli iekšējo un ārējo normatīvo aktu pārkāpumi. Pēc pārbaudes veicēju domām - lai arī sākotnējie nodomi esot bijuši labi - "veidot labāku Ādažu poligona reprezentāciju un tēlu gan karavīru, gan sabiedrības un sabiedroto acīs", tomēr laika gaitā projekta ideja "apaugusi" ar papildu vēlmēm, tai skaitā, integrējot to plašākā teritorijas labiekārtošanas būvniecības projektā. Kopā ar objektīvo būvniecības cenu pieaugumu, tas savukārt radīja sadārdzinājumu izmaksu pieaugumu, ministrijas paziņojumā norādījis Sprūds.

Lai arī dienesta pārbaudē formāli pārkāpumi nav konstatēti, tomēr, acīmredzot, sākotnēji netika pienācīgi izvērtēti visi riski, tai skaitā iztrūka NBS un Aizsardzības ministrijas atbildīgo personu kritisks vērtējums par vēlmju un sadārdzinājuma samērīgumu. Lai arī pamata secinājumi ir izdarīti, tomēr tiek veikta atsevišķu apstākļu noskaidrošana, ministrijas paziņojumā uzsvēris Sprūds.

TV3 aicināts nosaukt atbildīgo vārdus, Sprūds pašlaik to nedarīja, sakot, ka situāciju noteicis vairāku cilvēku un faktoru kopums. Pašlaik nevarot runāt par ļaunprātīgu rīcību.

Aģentūra LETA ziņoja, ka oktobrī Kadagā pie Nacionālo bruņoto spēku militārās bāzes tika pabeigts vides objekts, ko aizsardzības nozare nodēvējusi par "militarizētās tēlniecības kompozīciju". Tur uz betona podesta izvietots savu laiku nokalpojis kāpurķēžu bruņutransportieris "CVR(T)". Šī objekta izveidei iztērēti aptuveni 183 000 eiro.

Aizsardzības ministrs 11.oktobrī ir ierosinājis dienesta pārbaudi par "militarizētās tēlniecības kompozīcijas" ar kāpurķēžu bruņutransportieri "CVR(T)" būvniecību pie militārās bāzes Ādažos. Sprūds ir atzinis, ka tā ir finansējuma nelietderīga izmantošana.

Paralēli dienesta pārbaudei Sprūds uzdevis izstrādāt un ieviest uzlabojumus ar būvniecību saistītu iepirkumu un to pārraudzības jomā aizsardzības nozarē, veicot arī esošo projektu auditu.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais