Visas Latvijas industrijas ir nopietni apdraudētas, norāda "5G Techritory" direktors

© unsplash.com

Latvijas uzņēmumiem laikus nesākot izmantot mākslīgā intelekta risinājumus, to konkurētspēja būs apdraudēta, intervijā aģentūrai LETA atzina foruma "5G Techritory", kas šonedēļ notiks Rīgā, programmas direktors Neils Kalniņš.

Viņš norādīja, ka pašlaik Latvijā mākslīgo intelektu izmanto atbilstoši esošajam uzņēmumu digitālajam briedumam.

"Tomēr man ir jāsaka, ka visas Latvijas industrijas ir nopietni apdraudētas. Runa te ir nevis par dziļviltojumiem, bet par to, ka uzņēmumi ļoti gausi pieņem realitāti, ka dažāda veida mākslīgā intelekta rīki būs jālieto katram - vai tā būs grāmatvedība vai finanšu vadība, vai produktu attīstība, vai mārketings," sacīja Kalniņš.

Viņš piebilda, ka visās minētajās jomās jau šodien var redzēt mākslīgā intelekta risinājumus. "Tas attiecas uz visiem, sākot ar puķu bodi un beidzot ar multiproduktus ražojošu uzņēmumu, jo katru no viņiem mākslīgais intelekts tā vai citādi ietekmēs. Man diemžēl nav visaptverošu datu, bet, runājot ar cilvēkiem un redzot, kādas tehnoloģijas tiek izmantotas, ir jāsecina, ka mums jauno realitāti pieņemt ir ļoti grūti un ļoti grūti ir mainīt domāšanu," atzina Kalniņš.

Viņš arī norādīja, ka te var vilkt paralēles ar lēno 5G tīklu radīto iespēju izmantošanu Latvijas uzņēmējdarbībā.

"Mūsu esošais sabiedrības apjoms un vecuma struktūra ir novedusi situācijā, kurā ir tikai divi risinājumi. Viens ir darbaspēka ieviešana, bet tas uzreiz rada jautājumus - kādas tautības, kādas lojalitātes, kāda sociālā slāņa, lai rīt neparādītos jau cita veida izaicinājumi. Otrs risinājums ir masīva un apzināta daudzu procesu automatizācija," uzsvēra Kalniņš.

Jautāts par Eiropas Savienībā iecerēto mākslīgā intelekta risinājumu regulāciju, viņš atzina, ka, redzot digitālās pasaules elastību un daudzpusību, parādās risks "pārregulēties". Tā vietā ir jādomā par izglītošanos un mākslīgā intelekta rīku lietošanu un attīstīšanu pašiem.

"Ko Latvija var darīt? Manuprāt, Latvija ir tieši tik maza un tieši tik tehnoloģiski attīstīta, lai mēs varētu būt ļoti laba testa vide, kurā Eiropā nodarboties nevis ar pārregulāciju, bet sekmīgu kompromisu meklēšanu, lai risinājumus ātri pārbaudītu, konstatētu defektus un strādātu pie to novēršanas. Piemēram, tik lielās valstīs kā Vācija šādi procesi vienmēr būs grūti. Latvijā to visu var izdarīt ātrāk, un tas rada arī jaunas biznesa nišas, kurās mēs varam gūt jaunus ienākumu avotus," sacīja Kalniņš.

Forums "5G Techritory" notiks Rīgā 30. un 31. oktobrī. Forumu rīko VAS "Elektroniskie sakari", bet atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Starptautiskā telekomunikāciju savienība.

Svarīgākais