Pēc neierašanās uz tiesas sēdi Kurzemes rajona tiesa Ventspilī prokremliskajam aktīvistam, Latvijas pilsonim Jurijam Aleksejevam noteikta piespiedu atvešana uz tiesas sēdi, aģentūru LETA informēja Tiesu administrācijā.
Līdz šim lietas iztiesāšanā apsūdzētais Aleksejevs pildījis procesuālo pienākumu un piedalījies visās tiesas sēdēs, bet 28.oktobrī viņš tiesas sēdē neieradās. Aleksejevam piemērotos drošības līdzekļus, tostarp aizliegumu izbraukt no valsts bez procesa virzītāja atļaujas, 2020.gada 23.septembrī atcēla Valsts drošības dienests (VDD) pirmstiesas izmeklēšanā, jo bija beidzies maksimālais termiņš drošības līdzekļa piemērošanai, norāda administrācijā.
Kurzemes rajona tiesas tiesnese Guna Troika uzsver, ka tiesa apsūdzētā Aleksejeva neierašanos tiesas sēdē atzina par neattaisnotu un lēma par procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanu. Lietas iztiesāšana atlikta uz šā gada 4.novembri, kad tiesa, saņemot pieprasīto informāciju, pieņems lēmumu par turpmāko tiesvedības gaitu.
Krimināllieta ir iztiesāšanas stadijā, notiek tiesas izmeklēšana un turpinās pierādījumu pārbaude. Tiesa nolēmumu taisīs pēc tiesas izmeklēšanas pabeigšanas un pēc tiesas debatēm.
Pats Aleksejevs savā "Facebook" kontā vēsta, ka viņš ir pametis Latviju uz aizbraucis uz Baltkrieviju, kurā lūgs politisko patvērumu. Viņš pamato savu aizbraukšanu ar to, ka Latvijā viņam draudēja reāls cietumsods.
Kā vēstīts, Aleksejevs VDD publiskajos pārskatos minēts kā prokremliskais vai Krievijas tautiešu politikas aktīvists.
Kriminālprocess pret Aleksejevu un diviem nepilsoņiem - Dimitriju Sustretovu un Pjotru Pogorodniju tika sākts 2018.gada 17.oktobrī, bet 23.novembrī aizturētas trīs personas, kā arī VDD veica kratīšanas ar aizturētajiem saistītos objektos.
Kriminālprocess tiesai nodots 2023.gada 31.janvārī.
Apsūdzības saistītas ar interneta vietnes "imhoclub.lv" darbību.
Prokuratūrā aģentūru LETA informēja, ka pēc divu apsūdzēto iniciatīvas tika izveidots projekts, kurā tika nodibināta biedrība un izstrādāta interneta vietne "imhoclub.lv", kuras izveidošana, attīstība un uzturēšana tika finansēta no Krievijas Ārlietu ministrijas pakļautībā esošiem nodibinājumiem.
Prokuratūrā uzskata, ka vietnes patiesais mērķis bija Latvijas informatīvajā telpā īstenot informatīvās ietekmes pasākumus, proti, veidot konkrētās vietnes satura kopumu, kas saistīts ar propogandas un dezinformācijas izplatīšanu, nolūkā palīdzēt Krievijai stiprināt ietekmi Latvijā.
Laikā no 2016. līdz 2018.gadam apsūdzētie organizētā grupā nodrošinājuši projekta attīstību, finanšu piesaisti, dibināja kontaktus ar Krievijas vadības un fondu amatpersonām. Interneta vietnes saturu apsūdzētie veidoja atbilstoši iepriekšminēto nodibinājumu noteiktajām vadlīnijām.
Par šīm darbībām katrs organizētās grupas dalībnieks saņēma atlīdzību no projektā radītajiem juridiskajiem nodibinājumiem un biedrības, kuriem finansējumu aptuveni 150 000 eiro apmērā piešķīra kāds Krievijas fonds. Laikā no 2016. līdz 2018.gadam apsūdzētie interneta vietnē ievietoja ne mazāk kā 1016 publikācijas ar mērķi panākt Krievijas valsts institūcijām vēlamu ietekmi uz Latvijas informatīvo telpu, skaidro prokuratūra.
Viens no viņiem apsūdzēts arī par to, ka publiski slavināja un attaisnoja PSRS īstenoto noziegumu pret cilvēci - deportācijas.
Tāpat vēstīts, ka Aleksejevam citā lietā par naida kurināšanu, neatļautu šaujamieroču munīcijas glabāšanu, kā arī par bērnu pornogrāfijas apriti Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa piesprieda divus gadus ilgu cietumsodu, kā arī probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Savukārt Rīgas apgabaltiesa, izskatot apelācijas sūdzību, lēma Aleksejevam cietumsodu samazināt līdz vienam gadam un vienam mēnesim. Spriedums tika pārsūdzēts Augstākajā tiesā.