Lāce norāda uz vairākiem mājasdarbiem, kas jāpaveic jaunatbraucēju sekmīgai integrācijai Latvijā

© Vladislavs Proškins / F64

Valsts sniegtais atbalsts jaunatbraucēju integrācijai ir ļoti svarīgs, tai pat laikā vēl ir veicami vairāki mājasdarbi, Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) rīkotajā diskusijā par izaicinājumiem, sākot dzīvi Latvijā, ceturtdien, 10.oktobrī, uzsvēra kultūras ministre Agnese Lāce (P).

Tostarp, ir vajadzīga latviešu valodas un kultūras orientācijas sistēmas pārskatīšana un pilnveide, ka arī skaidra konsultatīvā foruma nostiprināšana, lai politiku veidotu dialogā ar tiem, kurus tas visvairāk skar, akcentēja Lāce.

Ministre uzsvēra, ka valsts sniegtais atbalsts jaunatbraucēju integrācijai ir ļoti svarīgs. Tas ir nozīmīgi ne tikai Latvijas cilvēka kapitāla attīstības stratēģijas kontekstā vai tajā, kā plānojam savus izdevumus, bet visvairāk tādēļ, ka mērķtiecīgs un savlaicīgs atbalsts ievērojami uzlabo iekļaušanas procesu un tā iznākumus. Tas ir nozīmīgi mūsu sabiedrības saliedētībai un vienotai vērtību izpratnei, akcentēja Lāce.

Viņasprāt, SIF Vienas pieturas aģentūras jaunpienācējiem uzdevums, ir trejāds. Pirmkārt, tai ir jābūt vietai, kur jaunatbraucēji jūtas droši, sadzirdēti un saņem nepieciešamo informāciju un atbalstu. Pašlaik ir redzams nepārtraukts aģentūras darbs pie pakalpojumu pielāgošanas, atbildot uz mērķa grupas jautājumiem un vajadzībām.

Otrkārt, aģentūra ir partneris darba devējiem. Ministre uzskata, ka šobrīd darba devēji, tostarp ārvalstu investori, ne vienmēr apzinās un izmanto šo potenciālu. Sadarbības partneru loma ir vitāli svarīga, lai valsts nodrošinātie pasākumi būtu balsts ikvienam darba devējam, kurš nodarbina kvalificētus specialistus no ārvalstīm, uzsver Lāce.

Treškārt, aģentūra strādā ar datu apkopošanu par pakalpojumu pieprasījumu, pārklājumu un ietekmi. Tas ļaus gan vidēja, gan ilgtermiņā izvērtēt integrācijas atbalsta pasākumu jēgu.

Ministre uzsver, ka viens no Kultūras ministrijas uzstādījumiem ir nostiprināt datos balstītu integrācijas atbalsta sistēmu, lai valsts un Eiropas Savienības fondu līdzekļi tiktu izlietoti lietderīgi un jēgpilni.

Kopš pērnā gadsimta 90. gadu beigām iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās, taču, pateicoties iebraucējiem, tas uzrāda pozitīvas tendences - pēdējā pusotra gada laikā mūsu valstī termiņuzturēšanās atļauju skaits palielinājies par 18,6%, un šā gada jūlijā to skaits ir apmēram 130 000, kas ir pielīdzināms Purvciema, Pļavnieku un Dārzciema iedzīvotāju kopskaitam, uzsver SIF.

SIF Vienas pieturas aģentūras jaunpienācējiem Latvijā vadītāja Inese Saldābola norāda, ka viņu misija ir stiprināt valstisko piederību un demokrātiju, atbalstot pilsoniski izglītotu, aktīvu, atbildīgu, iekļaujošu un saliedētu sabiedrību. Tā kā ārvalstnieku skaits Latvijā strauji palielinās, būtiski ir palīdzēt viņiem kļūt par līdzvērtīgu mūsu sabiedrības daļu, tajā skaitā iekļaujot darba tirgū, kas sniegtu ieguldījumu arī valsts attīstībā. Viņa akcentēja, ka mūsu uzdevums ir izveidot sistēmisku un vienotu valstisku pieeju, vienlaikus uzlabojot sadarbību ar dažādu sektoru pārstāvjiem.

Viņa atzīst, ka izaicinājumi, ar ko šobrīd jāsastopas iebraucējiem, ir arī nodarbinātība un valsts valodas apguve.

Lai arī brīvo darbavietu skaits Latvijā patlaban tuvojas 90 000, ir dažādi iemesli, kas jaunpienācējiem neļauj sekmīgi tajās strādāt, un viens no tiem ir latviešu valodas nezināšana, turklāt kursu pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Uz šā gada 7.oktobri bezmaksas latviešu valodas kursiem bija pieteikušies 5737 Ukrainas civiliedzīvotāji, no kuriem gandrīz puse jeb 2438 kursus jau pabeiguši dažādos apguves līmeņos.

Kā akcentēja Saldābola, lai iebraucēji veiksmīgi iekļautos Latvijas sociālajā un ekonomiskajā dzīvē, būtiski ir veidot vienotu izpratni par Latvijas kultūru, tradīcijām un vēsturi, un valodai šajā procesā ir centrāla nozīme.

Latvijā

Septembrī aptuveni pieci tūkstoši Latvijas iedzīvotāju saņēmuši vēstules no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), kurās norādīts, ka apgrozījums viņu banku kontos ievērojami pārsniedz deklarētos ienākumus. Šīs vēstules nedrīkst ignorēt, pretējā gadījumā Valsts ieņēmumu dienestam ir tiesības iekasēt 20% ienākuma nodokļa no starpības starp apgrozījumu un oficiāliem ienākumiem, Latvijas Radio 4 raidījumā “Otkritij razgovor” brīdināja dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.