Latvijā plāno izveidot artilērijas munīcijas ražotni

© Ekrānšāviņš

Pasaulē pieaugot vairākiem konfliktiem, Latvijā arvien vairāk tiek runāts par militārās industrijas attīstību, proti, nepieciešamību sevi nodrošināt ar munīciju un tehniku, lai valsts varētu sevi aizstāvēt apdraudējuma gadījumā, vēsta TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.

Nākamā gada budžets plānots aizsardzības zīmē. Tas nozīmē, ka lielāko daļu naudas ieguldīsim tieši šajā jomā. Investēsim ne tikai karavīru labklājībā un labbūtībā, bet arī militārajā industrijā, proti, dronu ražošanā, kā arī bruņutehnikas un munīcijas ražošanā.

Uz visu NATO dalībvalstu fona Latvijas militārā industrija nav liela. Galvenokārt tiek strādāts tehnoloģiju, IT risinājumu, sakaru, un vieglā militārā aprīkojuma jomās. Pašlaik militārās industrijas attīstībai Latvijā plānots atvērt artilērijas munīcijas ražotni, stiprināt piegādes ķēdes, bruņoto spēku aprīkojumu, kā arī stimulēt inovācijas.


Par militārās industrijas attīstību tiek diskutēts arī Rīgas pilī. Ministri uzsver, ka tā ir būtiska ne tikai Latvijas ekonomiskajai izaugsmei, bet arī tam, lai Latvija kļūtu svarīgāka arī NATO redzes lokā.

“Es domāju, ka kopumā ir svarīgi, lai mēs būtu visās iespējamās šīs sadarbības ķēdes posmos iekšā un militārā industrija absolūti ir viens no tiem. Stiprinot savu industriju, mēs stiprinām arī savas spējas, tajā skaitā attiecībā ar mūsu sabiedrotajiem, jo mēs kļūstam par daļu no šīm te piegāžu ķēdēm,” komentē Andris Sprūds, Latvijas aizsardzības ministrs.

Tikmēr ekonomikas ministrs Viktors Valainis stāsta, ka militārās industrijas attīstībā būtiski domāt arī par nozares ilgtspēju, proti, ko darīt tad, kad dzīvosim miera laikā un pasaulē pieprasījums pēc, piemēram, droniem vai munīcijas mazināsies.

Ministri arī ir vienisprātis par to, ka primāri Latvijā saražotais militārajā jomā jāizmanto pašmāju vajadzību nodrošināšanai, savukārt pārējais - eksportam, tādējādi paverot iespējas Latvijas uzņēmējiem apgūt arī jaunus tirgus un veicināt uzņēmējdarbības attīstību ārvalstīs.



Svarīgākais