Noskaidroti jauni fakti par Okupācijas muzeja dedzināšanu

© Kaspars Krafts / F64

Latvijas Okupācijas muzeja dedzināšana Rīgā bija Krievijas specdienestu organizēta operācija, kuru uzraudzījis Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) virsnieks Vladimirs Ļipčenko, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga", atsaucoties uz bijušā "Jukos" līdzīpašnieka Mihaila Hodorkovska medija "Dosjē" interneta izdevumu "dossier.center".

GRU esot izveidota īpaša nodaļa, kuras aģenti ziņapmaiņas lietotnes "Telegram" kanālos vervē diversiju rīkotājus Eiropā, izpētījis "dossier.center". Piedāvājumā esot gan pieminekļu apķēpāšanas un īpašumu bojāšana, gan slepkavību organizēšana.

Kā liecina "dossier.center" veiktā izmeklēšana, no Krievijas puses Okupācijas muzeja dedzināšanu uzraudzīja kāda persona ar pseidonīmu "Wlodek Lyakh". Aiz šī pseidonīma slēpjoties GRU virsnieks Ļipčenko. "Telegram" konts ar nosaukumu "Vlodek" bijis saistīts ar Lipčenko izmantoto telefona numuru. Ļipčenko strādā GRU pulkveža Denisa Smoļaņinova vadībā, kurš kūrē GRU sabotāžas Rietumvalstīs.

Kā liecina "dossier.center" veiktā izmeklēšana un atklātie dokumenti, kurus gatavojuši GRU cilvēki, plānojot diversijas Baltijā, izraudzīti arī iespējamie atbalsta tīkla līderi. Latvijā grupas līderu amatam ticis piedāvāts bijušais Latvijas Krievu savienības (LKS) Daugavpils nodaļas vadītājs Jurijs Zaicevs un nule par vienu no LKS priekšsēdētājiem ievēlētais Jevgeņijs Osipovs.

Jau ziņots, ka krimināllietu par Latvijas Okupācijas muzeja dedzināšanu patlaban skata Rīgas pilsētas tiesa. Lietā apsūdzēti Konstantīns Engels, Valentīns Razmerica un Vitālijs Lukjanovičs.

Saskaņā ar apsūdzību Engels 2024.gada sākumā, izciešot brīvības atņemšanas sodu Daugavgrīvas cietumā Daugavpilī, telefonsarunas laikā pierunāja savu paziņu Lukjanoviču par 4500 ASV dolāriem sameklēt personu, kura izsistu kādai ēkai logu un iemestu tajā pudeli ar degmaisījumu. Pēc tam Lukjanovičs sameklēja Razmericu, kurš piekrita par 2000 eiro veikt dedzināšanu.

Turpmākās saziņas laikā, pasūtītājs caur Lukjanovičs nodeva informāciju dedzinātājam, ka jāaizdedzina būs tieši Okupācijas muzejs, kā arī ar citas personas starpniecību nodeva naudu nozieguma veikšanai.

Abi apsūdzētie ieradās Rīgā un izgatavoja pudeli ar degmaisījumu. Pēc tam ap pusnakti aizgāja uz Vecrīgu, kur dedzinātājs ar paštaisītu āmuru izsita Okupācijas muzeja ēkas pirmajā stāva loga stiklu un iesvieda pudeli ar degmaisījumu ēkas iekšpusē, izraisot ugunsgrēku apmēram 0,5 kvadrātmetru platībā.

Tādejādi apsūdzētie iznīcināja un sabojāja Latvijas Okupācijas muzeja biedrības mantu vairāk nekā 10 000 eiro vērtībā.

Visi trīs apsūdzētie šobrīd atrodas ieslodzījumu vietā. Starpnieks Lukjanovičs un izpildītājs Razmerics tika aizturēti pāris dienas pēc dedzināšanas un viņiem kā drošības līdzeklis tika piemērots apcietinājums, bet pasūtītājs Engels turpina izciest viņam iepriekš piemēroto sodu - brīvības atņemšanu.

Visi apsūdzētie ir agrāk sodīti.

Starpnieks un izpildītājs savu vainu viņiem izvirzītajā apsūdzībā atzinuši pilnībā un nožēlo izdarīto, savukārt pasūtītājs, kurš atradās cietumā, savu attieksmi pret apsūdzību paust atteicies.

Par šāda nozieguma izdarīšanu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz desmit gadiem ar probācijas uzraudzību līdz trīs gadiem vai bez tās.

Latvijā

Krimināllietu pret bijušo Rēzeknes mēru Aleksandru Bartaševiču par ierobežotas pieejamības informācijas izpaušanu, kā arī par to, ka viņš 16 gadus valsts amatpersonas deklarācijās apzināti nenorādīja ziņas par ārzemēs iegādātu īpašumu un citiem ienākumiem lielā apmērā, Latgales rajona tiesa Balvos plāno sākt skatīt 13.decembrī plkst.10, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.