Akūti nepieciešams papildu finansējumu pārtikas un higiēnas paku projektam maznodrošinātajiem

© Dmitrijs Suļžics/MN

Labklājības ministrija (LM) strādā pie risinājumiem, kas ļautu pārtikas atbalstu un pamata materiālo palīdzību maznodrošinātajiem nodrošināt līdz 2026.gadam, primāri fokusējoties uz sociāli vismazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu ministrijā (FM).

Primāri atbalstu plānots nodrošināt personām un ģimenēm ar trūcīgas mājsaimniecības statusu un krīzes situācijā nonākušām personām, tostarp Ukrainas civiliedzīvotājiem.

FM skaidro, ka attiecībā uz LM administrēto atbalstu vistrūcīgākajām personām LM sagatavojusi ziņojumu Ministru kabinetam (MK), kurā informē, ka ar sākotnēji piešķirto finansējumu, 38,28 miljoniem eiro Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai 2021.-2027.gadam nav pietiekami, lai līdz Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas perioda beigām atbalstu konkrētajai mērķa grupai sniegtu līdzšinējā apmērā.

Lai risinātu jautājumu par minētās atbalsta programmas turpināšanu 2026.-2029.gadā, LM līdz 2025.gada 1.septembrim jāiesniedz MK jauni finansējuma rašanas priekšlikumi. FM norāda, ka programmas turpināšanai papildus nepieciešami indikatīvi 30,5 miljoni eiro.

Vienlaikus FM no savas puses šo jautājumu esot "aktualizējusi", diskutējot par ES fondu vidusposma pārskatu, kas potenciāli ļauj dalībvalstīm ES fondu rezerves jeb elastības finansējumu pēc 2025.gada novirzīt valstiski svarīgām prioritātēm.

Jau ziņots, ka Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sekretariāta direktore Zaiga Pūce paudusi, ka strauji tuvojas ES fondu finansējuma beigas pārtikas un higiēnas paku izdalei maznodrošinātajiem.

Viņa norādīja, ka gadā tiek izdalīti ap 500 miljoni paku. Savukārt, ja tiks samazināts paku saņēmēju skaits, tad tas skars aptuveni 10 000 iedzīvotāju, sacīja Pūce. Līdz ar to Pūce aktualizēja jautājumu par papildu finansējumu pārtikas un higiēnas paku projektam.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais