Izskan bažas par apdraudējumu nākotnes pensijām

© Romāns Kokšarovs / F64

Valdības pieņemtie lēmumi valsts pamatbudžeta iztrūkumu lāpīšanai rada nopietnas bažas par nākotnes pensionāru labklājību, teikts opozīcijas Saeimas deputāta, "Apvienotā saraksta" (AS) frakcijas priekšsēdētāja Edgara Tavara paziņojumā medijiem.

Viņš norāda, ka 2. pensiju līmeņa daļas pārcelšana uz 1. līmeni ir tuvredzīgs un bīstams solis, kas risina pašreizējās īslaicīgās grūtības, bet rada ilgtermiņa problēmas. "Šādi lēmumi grauj uzticību valstij un rada bīstamu precedentu, jo patlaban politiķi izvēlas vienkāršāko ceļu, neapdomājot sekas nākotnē," norāda Tavars.

Politiķis norāda, ka valdība ar šiem lēmumiem cer īstermiņā iegūt papildu līdzekļus budžetam, bet ilgtermiņa vīzijas par sekām trūkst. Viena procnta pārnese uz 1. pensiju līmeni četros gados papildinātu valsts speciālo budžetu par 616 miljoniem eiro, bet tas notiktu uz nākotnes pensionāru rēķina. "Šī ir ātra nauda, bet neapdomība par nākotni ir acīmredzama. Tādi soļi grauj cilvēku uzticību pensiju sistēmai un visai valstij," brīdina Tavars.

Ja šie grozījumi tiks iekļauti 2025.gada budžeta pavadošajos likumprojektos, Tavars aicina Saeimas deputātus un Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču rīkoties un apturēt šo valdības ieceri. Viņš uzsver, ka jāizmanto visi pieejamie demokrātiskie un likumīgie līdzekļi, tai skaitā jāvēršas Satversmes tiesā, lai novērstu šādu lēmumu īstenošanu.

Jau ziņots, ka valdība atbalstījusi izmaiņas darbaspēka nodokļos, kuras paredz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšanu, kompensējot to ar akcīzes nodokļa un dažu citu nodokļu paaugstināšanu.

Lai kompensētu darbaspēka nodokļu izmaiņu radīto samazinājumu budžeta ieņēmumos, plānots pārnest vienu procentpunktu no fondētās pensiju shēmas (otrā līmeņa) uz pensiju pirmo līmeni, novirzot attiecīgi pirmajam līmenim 15% un otrajam līmenim 5%. Risinājums paredzēts terminēti laika periodā no 2025.gada 1.janvāra līdz 2028.gada 31.decembrim.

Latvijā

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 844,276 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā mēnesi iepriekš un par 2,1% mazāk nekā pagājušā gada janvāra sākumā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Svarīgākais