Veselības inspekcija konstatējusi 56 veselības aprūpes pārkāpumus

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Šī gada pirmajā pusgadā Veselības inspekcija (VI) 56 gadījumos konstatējusi veselības aprūpes pārkāpumus, informē VI pārstāve Iveta Ragoviča.

Kopumā šī gada laikā izskatīti 244 iesniegumi par veselības aprūpes kvalitāti. No tiem 56 gadījumos konstatētas neatbilstības normatīvo aktu prasību izpildē un ārstniecības iestādei vai personai uzdots veikt pasākumus un novērst konstatētās neatbilstības.

45 gadījumos uzsākta administratīvo pārkāpumu lietvedības, informē VI.

Kā norāda VI, saņemtos iesniegumus par veselības aprūpes kvalitāti izskata Pacientu tiesību likuma kontekstā. Konstatējot veselības aprūpes pārkāpumu, inspekcija ir tiesīga uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu un piemērot sodu.

Savukārt pārbaudēs konstatējot ārstniecības personu ētikas principu neievērošanu, VI klātienes pārbaudē pārrunā ar ārstniecības personu Pacientu tiesību likumā noteikto un uzdod turpmāk ievērot prasības. Par ārstu ētikas pārkāpumiem ikviens, tajā skaitā VI informāciju var nosūtīt Latvijas Ārstu biedrības Ētikas komisijai lēmuma pieņemšanai par to vai ārsta rīcībā ir saskatāmi ētikas pārkāpumi.

Inspekcija pirms vairāk nekā diviem gadiem saņēmusi iesniegumu saistībā ar Āgenskalna klīnikas Edgara Medņa darbībām, taču sīkāku izklāstu par izvērtējumu nesniedz.

Jau vēstīts, ka pēc saslimšanas ar difteriju 16.septembrī mira četrus gadus vecs zēns. Zēns nebija vakcinēts pret difteriju. Vēlāk policija aizturēja zēna vecākus par divu citu viņu bērnu, kas arī nebija vakcinēti un saslimuši ar difteriju, izņemšanu no slimnīcas, savukārt bērni tika nogādāti atpakaļ slimnīcā.

Āgenskalna klīnikas Mednis vietnē "Telegram" pēc tam spriedelēja, ka ar difteriju slimojošo bērnu vecāki esot izmantojuši savas Pacientu tiesību likumā noteiktās tiesības un pieņēmuši lēmumu atteikties no meitu turpmākas ārstniecības, jo esot secinājuši, ka "meitu veselībai un dzīvībai var tikt nodarīts kaitējums, kā tas notika ar brālīti, kuru vecāku ieskatā "noārstēja" līdz nāvei".

Šāda vēršanās pret ārstējošajiem mediķiem izsauca asu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pretreakciju. "Pēdējo nedēļu laikā mēs esam saskārušies ar publiski izplatītiem apgalvojumiem, kas ir nepatiesi un grauj gan slimnīcas, gan tās darbinieku reputāciju. Šāda apmelojoša informācija ne tikai maldina sabiedrību, bet arī var būtiski ietekmēt mūsu pacientu un viņu ģimeņu uzticību sniegtajiem ārstniecības pakalpojumiem, tāpēc esam lūguši attiecīgajām iestādēm izvērtēt atsevišķu personu izteikumus publiskajā vidē, lai tiktu novērsta turpmāka dezinformācijas izplatīšana", informēja BKUS pārstāve Dace Ševčenko.

Arī Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB) ir izteikts nosodījums par šiem paziņojumiem un nolemts, ka LĀB Ētikas komisija vērtēs Medņa publiskos izteikumus par vakcināciju, lemjot arī par jautājuma tālāku virzīšanu Sertifikācijas padomē. Tāpat LĀB valde lūgs tiesībsargājošām institūcijām vērtēt, vai Medņa publiskajos izteikumos sociālajos tīklos nav saskatāma iespējama naida runa.

Valdes locekļi atzinuši, ka šāda veida komunikācija ir nosodāma un kritiski vērtējama gan no sabiedrības veselības apdraudējuma viedokļa, gan, ņemot vērā publiski izteiktos nekorektos un aizvainojušos izteikumus par kolēģiem.

LĀB tic, ka Veselības inspekcija pēc BKUS iesnieguma saņemšanas rīkosies atbilstoši savai kompetencei, piebilda biedrībā. Biedrība uzsver, ka šāda plaša sabiedrības un ārstu naidošanas kampaņa pārbaudāma dažādām institūcijām, katrai atbilstoši savai kompetencei.

Latvijā

Ik gadu Latvijā ap 1000 bērnu vecāki zaudē aizgādnības tiesības, un ir grūti nodrošināt nepieciešamo audžuģimeņu skaitu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Bērnu alternatīvās aprūpes jomas vadītāja Dace Dzedone.