Piektdien gaidāmajā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē arodbiedrības cer risināt arī jautājumu par profesionālās izglītības finansējuma palielināšanu, lai gan uz lūgumu iekļaut to darba kārtībā ilgstoši netiekot reaģēts.
Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā (LBAS), tā vairākkārt pieprasījusi ietvert šo jautājumu NTSP dienas kārtībā, taču līdz šim nav saņēmusi atbildi uz nosūtītajām vēstulēm, paužot, ka tas neatbilst labas pārvaldības praksei un cieņpilnam dialogam.
Arodbiedrības ieskatā, valdības puse jau ilgstoši ignorē sociālos partnerus, neņemot vērā profesionālās izglītības vajadzības.
Kā vēstīts, lai stiprinātu sociālo dialogu un, ņemot vērā arodbiedrību aicinājumu, Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) 6.septembrī sasaukusi NTSP sēdi. Par to tika paziņots 26.augustā.
Premjeres preses sekretārs Aleksis Zoldners, atbildot uz arodbiedrību pārmetumiem, toreiz aģentūru LETA uzsvēra, ka šogad dažādos formātos ir notikusi regulāra valdības un ministriju sadarbība ar sociālo partneru organizācijām, lai risinātu kopīgos aktuālos jautājumus valsts budžeta un nodokļu kontekstā - gan tiekoties divpusēji, gan strādājot kopīgās darba grupās.
LBAS vēlas NTSP sēdē izskatīt jautājumu par darba samaksas konkurētspēju Baltijas valstīs un par apgādībā esošas personas atbalsta palielināšanu.
Tāpat LBAS vēlas runāt par izglītības nozares finansēšanu 2025.gadā, īpaši par profesionālās izglītības finansēšanu atbilstoši NTSP lēmumam.
LBAS vēlas diskutēt arī par likumprojekta "Par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam" izstrādes gaitu un termiņu saskaņošanai ar sociālajiem partneriem.
Līdztekus pie amatpersonām ar aicinājumu sasaukt NTSP sēdi vērsās arī Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība. Arī tā vēlas, lai tiktu lemts par profesionālās izglītības programmu īstenošanas finansēšanas regulējuma pārskatīšanu.
LBAS vērsa uzmanību, ka saskaņā ar NTSP nolikumu "padomes sēdes sasauc pēc vajadzības, bet ne retāk kā reizi divos mēnešos", vienlaikus uzsverot, ka praksē NTSP šādus rezultātus sasniedza tikai laika posmā no 2007. līdz 2012.gadam un 2017.gadā.
"Pienācīgs sociālais dialogs ir iespējams, ja puses efektīvi, pienācīgā veidā un apjomā veic pārrunas," jau iepriekš paudusi darbiniekus pārstāvošā organizācija.