Izglītības iestādēs sāks īstenot sabiedrībā kritizēto, 300 000 eiro vērto rudzu maizes projektu

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Izglītības iestādēs šajā mācību gadā bez maksas sāks dalīt rudzu maizi, "lai iepazīstinātu pirmsskolas audzēkņus un pirmās līdz devītās klases skolēnus ar rudzu maizi kā tradicionālu un reģionam raksturīgu produktu", kā arī ar tās nozīmi uzturā, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Šis projekts, kuram valdība atvēlējusi 300 000 eiro, iepriekš izsaucis neviennozīmīgu sabiedrības attieksmi, daļai cilvēku apšaubot tēriņu lietderību.

Ministrijas pārstāvji norāda, ka programmā bērniem mācīs lietot rudzu maizi, kā arī noskaidros rudzu maizes popularitāti jauniešu starpā.

Rudzu maizes programmu izglītības iestādēs īstenos un rudzu maizi audzēkņiem un skolēniem bez maksas dalīs līdz 31.decembrim. Programmas realizēšanas laikā izglītības iestādēs jāveic pasākumi, kuros jāinformē bērni un jaunieši par tradicionālo rudzu maizi kā svarīgu latviešu kultūras daļu.

Tāpat izglītības iestādēm programmā bērni jāizglīto par rudzu maizes vērtību, nozīmi uzturā un aspektiem, kas padarījuši rudzu maizi par Latvijai raksturīgu produktu. Izglītības iestādēm jāveic arī jauniešu anketēšana, lai iegūtu datus par rudzu maizes popularitāti un zināšanu līmeni par tās vērtību. Plānots, ka projekts aptvers vismaz 50% no mērķauditorijas jeb aptuveni 140 000 bērnus un jauniešus.

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) norāda, ka Latvijā ir nepieciešams veicināt rudzu maizes kā nozīmīga, reģionam raksturīga un uzturvielām bagāta pārtikas produkta atpazīstamību, kā arī jāveicina tās lietošanu uzturā no bērnības. Tas radina jaunatni pie veselīgāka ikdienas uztura un ļauj vietējiem lauksaimniecības un pārtikas ražotājiem pārdot savu produkciju pašmāju tirgū.

Viņš norāda, ka bērnu un jauniešu iepazīstināšana ar rudzu maizi sniedz viņiem iespēju arī turpmāk izvēlēties un uzturā lietot iespējami veselīgākus produktus.

ZM pārstāvji atzīmē, ka programmas īstenotājiem pārskats par īstenotajiem pasākumiem jāiesniedz līdz 31.decembrim.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.