Tiesā noraidīta atļauja bērnam doties uz Krieviju

© Vladislavs Proškins / F64

Administratīvā rajona tiesa augustā noraidījusi kāda tēva pieteikumu, ar kuru lūgts atzīt par prettiesisku bāriņtiesas lēmumu, kas aizliedza izceļot uz Krieviju vīrieša bērnam, liecina publiski pieejamais spriedums.

Vīrietis vērsās Rīgas pašvaldības bāriņtiesā ar lūgumu atļaut viņa meitai kopā ar tēvu izceļot no valsts braucienā uz Krieviju pie bērna vecvecmāmiņas laikā no 2023.gada 23. līdz 31.decembrim.

Bāriņtiesas nolēma neatļaut izceļot no valsts braucienā uz Krieviju. Bāriņtiesa minējusi vairākus argumentus, tostarp, to, ka bērna ceļojuma laiks daļēji iekrīt bērna mātes saskarsmes laikā. Tāpat tēvs nebija informējis bērna māti par ceļojuma datumiem un bija iegādājies biļetes, nesaskaņojot ar bērna māti un bērnu.

Bāriņtiesa atsaukusies arī uz Krievijā esošo saspringto starptautiskās drošības situāciju, kā arī neprognozējamo iekšpolitisko attīstību. Turklāt Ārlietu ministrija atkārtoti aicinājusi Latvijas valstspiederīgos neceļot uz Krieviju.

Bāriņtiesa argumentējusi, ka, dodoties uz Krieviju, kur situācija ir neparedzama un bīstama, bērna veselība un dzīvība var tik apdraudēta. Nav arī pārliecības, ka bērns varēs atgriezties Latvijā un vai bērnu no Krievijas varēs atgūt. Līdz ar to doties kopā ar tēvu uz Krieviju neesot ne tikai bērna interesēs, bet arī šis brauciens varot apdraudēt bērna veselību un dzīvību.

Nepiekrītot lēmumam, pieteicējs vērsās Administratīvajā rajona tiesā.

Tēvs argumentējis, ka bāriņtiesa nepamatoti atsaukusies uz Ārlietu ministrijas aicinājumu, jo šādam aicinājumam neesot likuma spēka un tam piemīt tikai rekomendācijas raksturs. Turklāt, neraugoties uz saspringtajām attiecībām starp dažādām valstīm, līdz šim ir atvērti un darbojas Latvijas un Krievijas robežpunkti.

No Rīgas autoostas pasažieri joprojām var doties uz Maskavu, Sanktpēterburgu un Pleskavu, lietā arī nav neviena pierādījumu, kas liecinātu par to, ka pieteicējam, kurš ir Latvijas pilsonis, bijusi vēlme izbraukt no Latvijas uz dzīvi citā valstī, kā arī nav neviena apliecinājuma, ka viņš neatvedīs bērnu atpakaļ mātei, bija teikts pārsūdzībā.

Izvērtējot lietas apstākļus, tiesa atzina, ka bāriņtiesa pamatoti secinājusi, ka bērna izceļošana uz Krieviju nav bērna vislabākajās interesēs sakarā ar starptautiskās drošības situāciju šajā valstī.

Tiesa piekrita bāriņtiesas secinātajam, ka situācija Krievijā ir neparedzama un bīstama, ka, atrodoties šajā valstī, var tikt apdraudēta bērna dzīvība un veselība, kā arī nav pārliecības, ka bērns varēs atgriezties Latvijā un vai viņu varēs atgūt no Krievijas kritiskā situācijā, ņemot vērā ierobežoto konsulārās palīdzības iespēju.

Pastāvošos augstos drošības riskus un neprognozējamo situācijas attīstību apstiprina jau pēc lēmuma pieņemšanas 2024.gada 22.martā koncertzālē Maskavas tuvumā notikusī apšaude un ugunsgrēks, kā arī sprieduma sagatavošanas brīdī Krievijas Kurskas apgabalā notiekošais. Turklāt šobrīd Ārlietu ministrijas mājaslapā norādītā informācija liecina par pastāvošiem augstiem terorisma riskiem Krievijā, secinājusi tiesa.

Ņemot vērā minēto, tiesa noraidīja vīrieša pieteikumu par bāriņtiesas 2023.gada 13.decembra lēmuma atzīšanu par prettiesisku.

Latvijā

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka pagājušajā nedēļā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) telpās rīkota mūžizglītības pasākuma laikā noticis skaļš incidents, kam varētu būt tālejošas sekas. 

Svarīgākais