Rinkēvičs iestājas par reālu palīdzību augsta riska jauniešiem

© Romāns Kokšarovs

Būtiski stiprināt atbalstu augsta riska bērniem, lai sniegtu terapijā balstītu palīdzību uzvedības problēmu risināšanā, uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš pirmdien Rīgas pilī tikās ar tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri (JV).

Kā aģentūru LETA informēja prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris, tikšanās laikā puses pārrunāja līdzšinējo tiesu darbu lietās, kas saistītas ar valsts drošības jautājumiem, īpaši sodu politiku, drošības līdzekļu piemērošanu un tiesnešu rīcības vērtējumu.

Sarunā tika pārrunāts jautājums par "Bērnu un jauniešu drošās mājas" izveidošanas gaitu un esošie uzvedības korekcijas pakalpojumi augsta riska bērniem līdz "Bērnu un jauniešu drošās mājas" izveidošanai. Tāpat amatpersonas pārrunāja Tieslietu ministrijas (TM) prioritātes 2025.gada valsts budžeta veidošanas kontekstā un attiecībā uz tiesu darbinieku un citu tieslietu sistēmas iestāžu, piemēram, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, darbinieku atalgojumu.

Rinkēvičs akcentēja, ka valsts drošība ir nemainīga prioritāte, tādēļ ir pievēršama uzmanība ar valsts drošību saistītu lietu izmeklēšanas un iztiesāšanas kvalitātei, lai tostarp nepieļautu izvairīšanos no soda. Tāpat nepieciešams nodrošināt atalgojuma pieaugumu tieslietu nozares amatpersonām, kuras atbildīgas par valsts iekšējo drošību.

"Pozitīvi vērtējami TM priekšlikumi par uzvedības korekcijas pakalpojumu nodrošināšanu pārejas posmā līdz "Bērnu un jauniešu drošās mājas" izveidošanai," tikšanās laikā pauda Valsts prezidents.

Puses arī pārrunāja tiesisko regulējumu attiecībā uz atbildību par naida noziegumiem, tostarp, vai nepieciešams paredzēt administratīvo atbildību par naida runu un sociālā naida un nesaticības izraisīšanu.

LETA jau rakstīja, ka TM piedāvā atteikties no sociālās korekcijas izglītības iestādēm un ieviest jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - bērna ievietošanu "Bērnu un jauniešu drošajā mājā". TM 7.maijā informēja valdību par sociālās korekcijas izglītības iestādes reformas īstenošanas gaitu un ieceri izveidot "Bērnu un jauniešu drošo māju" augsta riska bērniem un jauniešiem".

Bērna ievietošana "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" tiks integrēta audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu sistēmā, un jaunais audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis paredzēs bērna izņemšanu no ierastās vides uz laiku. Taču, atšķirībā no sociālās korekcijas izglītības iestādes, "Bērnu un jauniešu drošā māja" būs konceptuāli atšķirīga gan saturiski, gan procesuāli, gan ideoloģiski.

Ministrijas informatīvajā ziņojumā uzsvērts, ka 2021.gadā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) veica pārbaudi sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni". Pārbaudē konstatēja virkni pārkāpumu un nepilnību iestādes darbā, kas norādīja uz sistēmiskām problēmām iestādes funkciju īstenošanā un tiesas lēmumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu izpildē.

Audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanas apturēšana bija nepieciešama, lai pārtrauktu "Naukšēnu" konstatētos bērnu tiesību pārkāpumus, nodrošinātu bērnu un pedagogu fizisko drošību, kā arī, lai veiktu sociālās korekcijas izglītības iestādes institūta reformu, tostarp pārskatot un pilnveidojot normatīvo regulējumu attiecībā uz audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē. Likumprojekta anotācijā ir uzsvērts, ka sociālās korekcijas izglītības iestādes reformas laikā nepieciešams pilnveidot normatīvo regulējumu, tostarp attiecībā uz atbilstošu mērķgrupu, audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa izpildes modeli un sociālās korekcijas elementu norises kārtību

Tāpat ir nepieciešams pilnveidot sociālās korekcijas programmu, pārejot uz cita veida sociālās korekcijas programmu īstenošanu.

Izvērtējot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa - ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē - nākotnes perspektīvas, bija nepieciešams apsvērt, vai audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis - ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē - ir saglabājams, vai ir iespējams šā audzinoša rakstura piespiedu līdzekli nodrošināt "Naukšēnos", veicot atbilstošus uzlabojumus, kā arī, vai ir iespējams cits risinājums.

Izstrādājot "Bērnu un jauniešu drošās mājas" darbības modeli, uzmanība tiks pievērsta gan tās darbības procesuālajiem, gan saturiskajiem aspektiem. Abi elementi ir vienlīdz svarīgi, lai nodrošinātu jēgpilnu un ilgtspējīgu palīdzības sniegšanu augsta riska bērniem.

Ņemot vērā tiesu prakses analīzē konstatēto institūciju motivāciju bērnu ievietošanai sociālās korekcijas izglītības iestādē, jaunā audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa ieviešanas procesā ir īpaši svarīgi nodrošināt kvalitatīvu "filtru", lai novērstu situācijas, kad piemērotais piespiedu līdzeklis neatbilst bērna vajadzībām.

Latvijā

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 15.janvārim ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē tiem cilvēkiem, kam kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2024. gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro, kā arī tiem, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2024. gada 4. ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro.

Svarīgākais