Veselības ministrija (VM) rosina stiprināt vecmātes lomu grūtniecības un pēcdzemdību periodā, ļaujot slēgt līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par šīs palīdzības sniegšanu, liecina ministrijas sagatavotās izmaiņas Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā.
Vienlaikus paredzēts noteikt, ka šīs aprūpes ietvaros vecmāte ir tiešās pieejamības speciālists, proti, vizītei nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.
Kā skaidro VM, kaut arī savas kompetences ietvaros vecmātes spēj nodrošināt pilnvērtīgu sievietes aprūpi fizioloģiskas grūtniecības laikā, kā arī mātes un bērna aprūpi pēcdzemdību periodā, noteikumi šobrīd neparedz iespēju vecmātēm slēgt līgumu ar NVD par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.
Līdz ar to šis veselības aprūpes cilvēkkapitāls sekundārajā ambulatorajā aprūpes līmenī šobrīd netiek pilnvērtīgi izmantots, atzīst VM.
Ministrija skaidro, ka patlaban dzemdību palīdzību grūtniecības un pēcdzemdību periodā pamatā nodrošina ginekologs, dzemdību speciālists, taču fizioloģiski noritošas grūtniecības gadījumā šo palīdzību pilnā apjomā spēj nodrošināt vecmāte, ārsta resursu piesaistot tikai medicīniski sarežģītākos gadījumos, piemēram, augsta riska grūtniecība.
Ņemot vērā citu valstu pieredzi, paredzams, ka vecmātes lielāka iesaistīšana pirmsdzemdību un pēcdzemdību aprūpes nodrošināšanā mazinās mātes un jaundzimušo saslimstību un mirstību, un citus nelabvēlīgus klīniskus iznākumus, kā arī novērsīs nevajadzīgu medicīnisku iejaukšanos fizioloģiski noritošas grūtniecības procesā, norāda VM.
Noteikumu grozījumi ir nodoti saskaņošanai līdz augusta beigām.