"Deputāti nepacietīgi trin nažus"; Jelgavas novada domē turpinās cīņa par varu

© MN

Daļa Jelgavas novada domes deputātu priekšplānā izvirzījusi mērķi iekarot varu, paziņojumā medijiem pirms trešdien gaidāmā pagājušās nedēļas domes sēdes turpinājuma pauž pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.

LETA jau vēstīja, ka, nespējot vienoties par papildu jautājuma iekļaušanu darba kārtībā, domes sēdē uz nedēļu pasludināts pārtraukums. Viens no jautājumiem, ko bija plānots iekļaut sēdē, bija tieši par Lonertes atstādināšanu un darba izvērtēšanu.

Otrdien izplatītajā paziņojumā izpilddirektore raksta, ka "jau kopš pagājušās nedēļas deputāti nepacietīgi trin nažus, organizē sarunas un meklē iemeslus, kā varētu mani atstādināt no amata". Pēc viņas paustā, "politiskie manevri, kas robežojas ar zemiskumu un jebkuru normālas un mūsdienīgas sabiedrības ētikas un likuma normu ievērošanu, turpinās".

Lonerte apgalvo, ka viņai ir patiesa cieņa pret visiem tiem novada pašvaldības kolēģiem, kas pašaizliedzīgi dara savu darbu un ir aizstāvējuši Jelgavas novada intereses, jo viņi visi vēloties dzīvot sakārtotā vidē, kur lēmumi tiek pieņemti novada iedzīvotāju, nevis privāto interešu labā.

"Daļa no šī sasaukuma domes deputātiem ne tikai nenovērtē līdz šim paveikto darbu, bet arī bremzē jebkādu turpmāku attīstību, priekšplānā izvirzot mērķi iekarot varu un ietekmi gan administrācijā, gan novada pārvaldībā," apgalvo Lonerte.

Amatpersona paziņojumā raksta, ka mobings un bosings kombinācijā ar izteikti slēgtām politiskām interesēm ir ļoti bīstama kombinācija un "ir žēl, ka par šīm tēmām šobrīd jārunā tieši kontekstā ar Jelgavas novada pašvaldībā notiekošo".

Tuvojoties nākamajam pašvaldību vēlēšanu ciklam, viņa iedzīvotājus aicina atcerēties "savus varoņus" un viņu rīcības un darbus, kas Jelgavas novada pašvaldībā nebūšot izdarīti. Savā paziņojumā Lonerte īpašu uzmanību pievērš bijušā domes priekšsēdētāja Madara Lasmaņa (LA), Daiņa Liepiņa (LRA) un Irinas Dolgovas (S) rīcībām.

Jau ziņots, ka pagājušajā trešdienā, nespējot vienoties par papildu jautājuma iekļaušanu darba kārtībā, uz nedēļu pasludināts pārtraukums Jelgavas novada domes sēdē.

Izsludinātajā darba kārtībā bija iekļauti 35 darba kārtības punkti. Sēdes sākumā deputāts un bijušais novada mērs Lasmais vēlējās iekļaut papildu jautājumu. Viņš domes sēdē gan neizpauda, par ko ir lēmumprojekts.

Aģentūrai LETA zināms, ka daļa domnieku bija vienojusies iekļaut sēdē jautājumu par pašvaldības izpilddirektores Lonertes atstādināšanu no amata un viņas darbības izvērtēšanu. Tāpat plānā bija papildu jautājumi saistībā ar komisijas izveidi, lai izvērtētu vētras seku likvidēšanu, kā arī budžeta komisijas atjaunošanu.

Tāpat vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektorei Lonertei piemērojis naudas sodu.

Jau pavasarī toreizējais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Lasmanis, kurš vēlāk no amata atkāpās, rosināja atbrīvot no amata pašvaldības izpilddirektori Lonerti.

Lasmanis savā vēstulē rakstīja, ka 21.martā, "reaģējot uz aizdomām par tīšiem, būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem pašvaldības izpilddirektores Lonertes darbā, patvaļīgi rīkojoties ar publisku mantu un pašvaldības finanšu līdzekļiem, esmu sagatavojis un iesniedzis Jelgavas novada domē lēmumprojektu par izpilddirektores atbrīvošanu no amata".

Lasmanis uzsvēra, ka jau 20.martā viņš par tiem informējis pašvaldības deputātus un aicinājis lemt par turpmāko rīcību.

Izpilddirektore, Lasmaņa ieskatā, pārkāpusi savas amata pilnvaras. Viņa esot mainījusi pašvaldības darbinieku atalgojumu, kā arī iejaukusies SIA "Zemgales veselības centrs" pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumu izpildē, kaut pati ar savu rīkojumu nodevusi pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus Jelgavas novada izpilddirektores vietniekam.

2024.gada februārī patvaļīgi, neievērojot Darba likuma normas, Lonerte esot devusies atvaļinājumā, nesaņemot saskaņojumu no tiešā darba vadītāja. Tāpat izpilddirektore neesot ievērojusi Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normas, privātām vajadzībām lietojot pašvaldības mantu, par ko pašvaldība esot saņēmusi KNAB pieprasījumu.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais