Lielās talkas organizatori vēršas pie iedzīvotājiem

© Mārtiņš Zilgalvis / F64

Lielās talkas organizatori aicina savākt ūdenstilpju piekrastēs un ūdenī atrastos atkritumus.

Kā aģentūru LETA informēja Lielās talkas organizatori, Baltijas jūra ir ne vien pasaules mazāk sāļā jūra, bet arī viena no piesārņotākajām. Lielākie piesārņojuma avoti ir lauksaimniecībā izmantotie minerāli un pesticīdi, notekūdeņu piesārņojums un plastmasas atkritumi, kas pa upēm un gruntsūdeņiem nonāk jūrā.

Tāpēc kustība "Lielā talka" aicina šovasar, dodoties atpūsties pie ūdeņiem, savākt ūdenstilpju piekrastēs un ūdenī atrastos atkritumus, kā arī pievērsties savu ikdienas paradumu revīzijai.

Īpaši šajā akcijā iesaistīties aicināti laivotāji, SUP entuziasti, makšķernieki un citi aktīvās atpūtas dabā cienītāji, kas, ceļojot pa Latvijas upēm un ezeriem, var piekļūt tiem atkritumiem, kas no krasta nav sasniedzami.

Jau pagājušajā gadā akcijā "Glābsim mūsu jūru" Pasaules talkas laikā SUP entuziasti aktīvi iesaistījās ūdenstilpju attīrīšanā no atkritumiem. Valmieras novadā SUP talkā attīrīja Gauju no stikla un PET pudelēm un citiem atkritumiem.

Kustības "Lielā talka" organizatore un Pasaules talkas koordinatore Latvijā Vita Jaunzeme skaidro, ka ikdienā, dzīvojot pie Baltijas jūras un baudot tās pludmaļu skaistumu, cilvēki pat neiedomājas, ka Baltijas jūra ir viena no pasaules netīrākajām jūrām, ka tās ekosistēma mirst. Pie vainas ir jūras intensīvā izmantošana, lauksaimniecības un sadzīves notekūdeņu radītais piesārņojums un cilvēku paradumi. Baltijas jūras zemais sāls daudzums nozīmē arī zemāku skābekļa koncentrāciju, kas padara tās dzīvotnes ievainojamākas.

Toties katrs iestādītais koks palīdz uzsūkt daļu gruntsūdeņu piesārņojuma, katra atbildīgi veidota un pieskatīta notekūdeņu sistēma un katra bioloģiski apsaimniekota lauku saimniecība palīdz jūrai atlabt. Savukārt sadzīves ķīmija, medikamenti, plastmasa, ko cilvēki lieto ikdienā, negatīvi iespaido ūdens stāvokli.

Lai piedalītos akcijā, laikā no šodienas līdz 1.oktobrim jāiemūžina foto vai video stāstā savas "atkritumu medības" Latvijas upēs, ezeros un jūras piekrastē, parādot savām rokām no ūdens izvilktos vai ūdenstilpju krastos atrastos atkritumus.

Jādalās ar šiem foto un video savos sociālajos tīklos, pievienojot tēmturi #SvinamDa(r)bu". Atraktīvākā stāsta veidotājs saņems dāvanu karti 200 eiro vērtībā.

Balvas saņēmēju paziņos pēc Pasaules talkas 10.oktobrī visos Lielās talkas komunikācijas kanālos. Nolikums atrodams vietnē "www.talkas.lv".

Akcijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību Baltijas jūras veselībai un novērtēt tīras vides nozīmi, kā arī mudināt sabiedrību pārvērtēt savu ikdienas izvēļu ietekmi uz apkārtējo vidi. Akcija ir daļa no Pasaules talkas aktivitātēm Latvijā.

Kā vēstīts, Pasaules talka šogad visā pasaulē norisināsies 20.septembrī, bet Latvijā šo dienu atzīmēs ar dažādām norisēm divu dienu garumā - 20.septembrī un 21.septembrī, dodot iespēju tajā piedalīties lielākam cilvēku skaitam.

Latvijā

Zviedrija un Somija gatavo savas valsts iedzīvotājus iespējamajam karam. Cik gatavi esam mēs? Uz šo jautājumu TV24 raidījumā „Ziņu TOP” atbild 14. Saeimas deputāts (Latvija pirmajā vietā), bijušais Ceļu policijas priekšnieks Edmunds Zivtiņš.