Neatliekamās palīdzības maksas izsaukums paliks dārgāks

© Gints Ivuškāns/f64

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas izsaukums un citi maksas pakalpojumi paliks dārgāki, paredz Veselības ministrijas (VM) sagatavotās izmaiņas iestādes cenrādī, kas šodien apstiprinātas valdībā.

VM uzsver, ka šīs izmaiņas ietekmēs tikai tās fiziskās un juridiskās personas, kas izmantos NMPD sniegtos maksas pakalpojumus. Kā skaidro NMPD, tie ir tādi maksas pakalpojumi kā, piemēram: mediķu dežūras koncertos, sporta sacensībās un citos pasākumos, plānveida medicīniskā transportēšana, pirmās palīdzības pasniedzēju kursi un citi.

NMPD vērš uzmanību, ka cenrādis neattiecas uz dienesta pamatfunkciju - neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas.

Grozījumi ir nepieciešami, jo ir veiktas izmaiņas NMPD ārstniecības personu un citu brigādēs strādājošo atlīdzības izmaksai piešķirto līdzekļu apjomā, kam secīgi mainīta darba samaksa. Tas savukārt ietekmējis gandrīz visu maksas pakalpojumu izmaksas - vidēji viena pakalpojuma izmaksas pieaugušas par 9%.

Veicot izmaiņas, pakalpojumu maksa būs atbilstoša NMPD patērētajiem resursiem un faktiskajām izmaksām par sniegtajiem publiskajiem pakalpojumiem, skaidro VM.

Piemēram, plānots, ka NMPD izsaukums pie personas medicīniskās palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par neatliekamu, maksās par 6,59 eiro dārgāk, proti, 91,52 eiro. Pērn bijuši 3322 šādi izsaukumi.

NMPD gan norāda, ka šis maksas pakalpojums dienestā strikti tiek ierobežots. Šobrīd no 900 izsaukumiem, ko ik diennakti veic dienests, tikai mazāk ne kā astoņos gadījumos par izsaukumu tiek izrakstīts rēķins. Tiklīdz dispečers pēc zvanītāja izvaicāšanas saprot, ka situācija nav neatliekama, NMPD izsaukums, tostarp arī par maksu, tiek atteikts. Tā vietā zvanītājam iesaka vērsties pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta, speciālista poliklīnikā vai dodoties uz aptieku pēc nepieciešamajiem medikamentiem.

Maksas pakalpojumus NMPD atsaka, lai saglabātu dienesta reaģētspēju uz neatliekamiem izsaukumiem. NMPD uzdevums ir rūpēties, lai vienmēr būtu brīva brigāde, ko nekavējoties nosūtīt pie pacientiem uz dzīvību apdraudošām situācijām, kur izšķirošas ir minūtes.

Izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, neatliekamās palīdzības sniegšanai sadārdzināsies par 7,25 eiro jeb līdz 198,93 eiro. 2023.gadā saņemti 1489 šādi izsaukumi.

Pacienta transportēšana uz nākamo tuvāko stacionāru pēc viņa paša pieprasījuma, ja tam nav medicīnisku kontrindikāciju, maksās 92,67 eiro, kas ir par 5,39 eiro vairāk nekā līdz šim. Pērn šis maksas pakalpojums sniegts 104 reizes.

Intensīvās terapijas/neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta brigādes izsaukums Latvijas robežās sadārdzināsies par 8,67 eiro, un maksās 108,32 eiro par vienu stundu. Šajā brigādē ietilpst neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsts, ārsta palīgs un operatīvā auto vadītājs.

Ārsta palīga brigādes izsaukums Latvijas robežās maksās 89,14 eiro par vienu stundu - tas ir 7,34 eiro vairāk. Šo brigādi veido divi neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīgi un operatīvā auto vadītājs.

Savukārt specializētās brigādes izsaukums Latvijas robežās maksās 113,90 eiro par vienu stundu, kas ir par 8,74 eiro vairāk. Šajā brigādē ir ārsts speciālists, neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīgs un operatīvā auto vadītājs.

Reanimācijas brigādes izsaukums Latvijas robežās sadārdzināsies par 8,90 eiro - līdz 118,01 eiro par vienu stundu. Šo brigādi veido anesteziologs-reanimatologs, neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīgs un operatīvā auto vadītājs.

Vairāk izmaksās arī medicīniskās palīdzības nodrošināšana pasākumos, NMPD nodrošinātās maksas konsultācijas, apmācības un citi pakalpojumi.

Izmaiņas stāsies spēkā šā gada 1.oktobrī.

Uz ārkārtas tālruni 113 NMPD aicina zvanīt nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana, ja ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu un citi).

NMPD aicina iedzīvotājus vienmēr savlaicīgi risināt radušās veselības problēmas, lai novērstu nopietnākas sekas savai veselībai. Vienkāršāku saslimšanu un nelielu traumu gadījumos vai saasinoties esošai slimībai, vispirms jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, dežūrārstu vai jādodas uz tuvāko steidzamās medicīniskas palīdzības punktu, savukārt nakts stundās un brīvdienās zvanīt var uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Vairāk informācija par palīdzības saņemšanas iespējām - Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību” vai zvanot uz informatīvo tālruni 80001234.

Latvijā

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) kopā ar sadarbības partneriem nosūtījusi oficiālu vēstuli Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, aicinot nepieļaut atteikšanos no obligātā centralizētā eksāmena fizikā, ķīmijā, bioloģijā un dabaszinātnēs, aģentūru LETA informēja LDDK pārstāvji.

Svarīgākais