Ziemas rapša sējumos Latvijā konstatēta fitoplazmas baktērija

© f64.lv, Kaspars Krafts

Ziemas rapša sējumos Kurzemē un Zemgalē konstatēta fitoplazmas baktērija, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) publiskotā informācija.

Dienesta pārstāvji norāda, ka daudzos ziemas rapša sējumos novēroti atsevišķi, netipiski augi. Par šādiem augiem lauksaimnieki sāka ziņot jūnijā, norādot, ka sējumos netipiskie augi novērojami lielā skaitā. Bojāto augu paraugus VAAD analizēja Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā, kur konstatēts, ka auga anomāliju izraisa fitoplazmas baktērija.

VAAD pārstāvji skaidro, ka fitoplazmas ir mazas, fitopatogēnas baktērijas, kas vairojas augu lūksnā jeb foēmā un to pārnēsātājos - kukaiņos. Galvenās patogēna izplatītājas ir cikādes. Kanādā veiktos pētījumos konstatēts, ka fitoplazmas galvenokārt pārnēsā sešplankumainā cikāde.

Fitoplazma inficē ziemas rapsi, kas slimības skartajiem augiem izraisa ziedu anomālijas. Inficētie rapšu ziedi tiek aizstāti ar lapām līdzīgiem izaugumiem vai arī veidojas piepūstas, dobas pākstis, kurās ir nenobriedušas, nepilnīgi attīstījušās sēklas.

Fitoplazmas izplatībai praktisku kontroles līdzekļu nav, bet patlaban tā ražas zudumus nerada.

VAAD ir 1998.gadā izveidota valsts tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.

Latvijā

Lai jaunā gada sākumā izvairītos no rindām depozīta punktos, SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) aicina iedzīvotājus izmantot brīvās svētku dienas, lai iztīrītu mājokli no tukšajiem dzērienu iepakojumiem un nodotu tos depozīta sistēmā, aģentūru LETA informēja DIO mediju koordinatore Dārta Katrīne Salna.