Par 104 000 eiro pārbaudīs latviešu valodas zināšanas Ukrainas civiliedzīvotājiem

© Dmitrijs Suļžics/MN

Valdība otrdien nolēma atvēlēt 104 000 eiro, lai vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju varētu kārtot latviešu valodas prasmes pārbaudi.

Skaidrojot vajadzību pēc papildus valodas pārbaudēm, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pauda, ka ukraiņi tās varēs nokārtot ātrākā laika posmā, nekā reģistrējoties regulārajā procesā.

Tas savukārt veicinās Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju darba tirgū, samazinot sociālo atkarību no valsts un pašvaldību sociālās palīdzības.

Valsts izglītības satura centrs (VISC) ik gadu valodas zināšanas pārbauda ap 6000 cilvēkiem, nodrošinot vienmērīgu pretendentu izkliedi visa kalendārā gada ietvaros. Šogad pieprasījums no dažādām sabiedrības grupām esot tik augsts, ka rindā var nākties gaidīt ap diviem mēnešiem. Gaidīšanas laiku ietekmējuši arī tie Krievijas pilsoņi, kas nenokārtoja valodas pārbaudi pērn.

Viena pārbaude izmaksā 52 eiro. Pēc IZM aplēsēm, piešķirtais finansējums VISC ļaus šogad nodrošināt papildu valodas prasmes pārbaudes vidēji 2000 ukraiņiem. IZM arī paredz, ka valodas apguves līmeni vēlēsies paaugstināt tie 2000 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas jau kārtojuši pārbaudi 2022. un 2023.gadā. Tāpat šogad varētu būt interesenti, kas kārtos pārbaudi pirmo reizi zemākajos valodas prasmes līmeņos.

Atbilstoši IZM sniegtajai informācijai, 2024.gada pirmajā ceturksnī pārbaudi kārtojuši jau vairāk nekā 500 Ukrainas civiliedzīvotāju.

Saskaņā ar VISC datiem pārbaudi no 2022. līdz 2023.gadam kārtoja arī Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri apguvuši valsts valodu. 2022.gadā pārbaudi pārsvarā pamata līmenī kārtoja 425 Ukrainas civiliedzīvotāji, bet 2023.gadā kārtotāju skaits pieauga līdz 1485.

2023.gadā lielākā daļa kārtoja A1 līmeņa pārbaudi (44%) un A2 līmeņa pārbaudi (43%).

Latvijā

Eiropas Savienības (ES) finanšu perioda no 2021.gada līdz 2027.gadam trešajā uzsaukumā Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra (CINEA) apstiprinājusi finansējumu 346,1 miljona eiro apmērā "Rail Baltica" projekta īstenošanai Latvijā, aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Svarīgākais