Lai pacientiem nodrošinātu vienlīdz augsta līmeņa veselības aprūpi, būtu nepieciešams izveidot metodisko centru arī neiroķirurģijā, nodrošinot vienotu kvalitātes standartu noteikšanu un uzraudzību, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).
epriekš vēstīts, ka šogad plānots sākt veidot metodiskās vadības centrus - onkoloģijā, psihiatrijā un bērnu psihiatrijā, kardioloģijā, traumatoloģijā un ortopēdijā, pediatrijā, ģimenes medicīnā, nodrošinot efektīvu un kvalitatīvu pārvaldības sistēmu Latvijā. Pēctecīgi šādas institūcijas 2025.gadā paredzēts veidot arī dzemdniecībā, radioloģijā un rehabilitācijā, perspektīvā aptverot vēl citas jomas.
Tiekoties ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV), Latvijas Neiroķirurgu biedrības pārstāvji Egils Valeinis un Kaspars Auslands uzsvēra, ka neiroonkoloģiskās operācijas viennozīmīgi būtu koncentrējamas universitātes slimnīcās, jo decentralizēta operāciju veikšana pie neliela pacientu skaita nenodrošina pietiekamu praksi neiroķirurgam, un tas var ietekmēt operācijas rezultātu un palielināt riskus pacienta dzīvībai.
Viņu vērtējumā metodiskā centra uzdevums būtu arī noteikt, kāda veida ārstniecību ārstniecības iestādes var sniegt. Tāpat metodiskā centra uzdevums būtu plānot jomas attīstību, pakalpojumu kartēšanu un cilvēkresursu nodrošinājumu, plānojot valsts apmaksāto rezidentūras vietu sadalījumu pa specialitātēm.
Tikšanās laikā tika pārrunāts jautājums arī par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes tarifiem neiroķirurģijas jomā. Abu Meri informēja, ka no šī gada 1.jūnija no valsts budžeta līdzekļiem piešķirts finansējums 497 554 eiro sešām neiroķirurģijas manipulācijām.
Tāpat neiroķirurģijas jomā ir pārrēķināti tarifi vēl astoņām manipulācijām, taču nākamā gadā budžetā tarifu palielināšana nebūs iespējama, ņemot vērā sarežģīto finansiālo situāciju. Papildu finansējumu 2025.gadā var plānot tikai pasākumiem, kas saistāmi ar valsts drošības stiprināšanu, atgādināja VM.
Tikšanās laikā asociācijas pārstāvji arī akcentēja, ka būtu jārisina arī valsts un privāto ārstniecības iestāžu sadarbība un savstarpēju norēķinu jautājumi gadījumos, kad pēc privātā klīnikā veiktas operācijas pacients tiek pārvests uz universitātes slimnīcu komplikāciju dēļ.
VM sagatavotie Ministru kabineta noteikumi par metodiskās vadības institūcijām paredz, ka būs viena vadošā iestāde, kas varēs būt piektā jeb augstākā līmeņa ārstniecības iestāde, kas nodrošinās sistemātisku ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzību valstī, tajā skaitā pacientu drošības un pieredzes jautājumos.
Paredzēts, ka metodiskie centri konsultēs sarežģītos veselības un klīniskos gadījumos citas ārstniecības iestādes, izvērtēs un aktualizēs klīniskās vadlīnijas, algoritmus un klīniskos ceļus, analizēs datus un informāciju, tajā skaitā nepersonalizētus pacientu datus klīniskā audita veikšanai, sekmēs jaunu, progresīvu metožu ieviešanu.
Savukārt vadošā iestāde nodrošinās vienotu veselības aprūpes pakalpojumu vadību, vienotu pieeju veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā, vienotu kvalitātes uzraudzību un speciālistu apmācību. Rezultātā pacientiem tiks nodrošināta vienlīdz augsta līmeņa veselības aprūpe, neatkarīgi no to sniegšanas vietas.