Eksperti vienojas par jaunu terminu; kas ir "fanu fantāzija"?

© Dmitrijs Suļžics / F64

Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija vienojusies par jauna termina ieviešanu, kādu daiļdarbu fanu radītus izdomājumus piekrītot saukt par "fanu fantāziju".

Kā liecina komisijas aprīļa sēdes protokols, eksperti izskatīja jautājumu par angļu termina "fan fiction" atbilsmi latviešu valodā.

Komisijas sēdē notikušajā diskusijā norādīts, ka "fan fiction" ir jebkurš literārs darbs, ko radījuši konkrētā literārā darba autora fani, izmantojot tos pašus tēlus, izveidojot savus stāstus, kas ne vienmēr atbilst oriģinālajam stāstam.

Citās valodās tiek saglabāts šis pats angļu termins, savukārt jau tagad latviešu valodā figurē vārds "fanfikss", skaidrots sēdē.

Izvērtējot dažādus iespējamos variantus, piemēram, "fanu fantastika", "fanu fantāzija" un "fanu fantazējums", eksperti vienojās terminu latviešu valodā noteikt kā "fanu fantāzija".

Eksperti arī pārliecinājās, ka pats vārds "fans" eksistē latviešu valodā, secinot, ka tas fiksēts 1999. gada svešvārdu vārdnīcā, līdz ar to vārda lietojums nav neleģitīms, liecina sēdes protokols.

Latvijā

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.