Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, Krievijas bruņotie spēki ir iznīcinājuši daudzus jo daudzus Ukrainas mākslas darbus, muzejus, bibliotēkas. Rodas jautājums, par kuru pat domāt negribas, bet ir jādomā: kas notiks ar mūsu valsts kultūras mantojumu, ja tomēr pienāks tā saucamā “X” stunda? Vairāk stāsta “360TV ZIŅneši”.
Ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci raidījums tiekas muzeja pagrabstāvā, glabātuvēs, kas esot drošākā vieta mākslas vērtībām “X” stundā. “Plāns mums ir, tas ir izstrādāts, taču tie ir dokumenti ar ierobežotu pieejamību. Latvijas muzeji šobrīd daudz domā un strādā pie tā, lai izstrādātu savus iekšējos noteikumus, kā rīkoties krīzes situācijā,” stāsta Māra Lāce.
Par rīcību “X” stundā jeb ārkārtas apstākļos domā arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Drošākā vieta ir Gaismas pils krātuvēs, sākot no 2. stāva.
Ap 200 darbinieku ir apmācīti, kā rīkoties ar jau sagatavotajām neatliekamās palīdzības kastēm, kurās ir krīzes apstākļiem nepieciešamās lietas. Lai glābtu grāmatas, piemēram, no plūdiem, tikšot izmantoti papīra dvieļi grāmatu susināšana, lai novērstu to salipšanu un izmirkšanu.
Kultūras ministrijai ir dots uzdevums līdz šī gada beigām izstrādāt kultūras mantojuma glābšanas plānu. Tas ir ierakstīts Valsts civilās aizsardzības plānā. Šis plāns ir iedarbināms ne tikai kara, bet arī gan ugunsgrēku, plūdu un lielāku nelaimju gadījumā.
Nacionālajā mākslas muzejā jau tagad strādā pie apziņošanas sistēmas un pie tā, lai katrs muzeja darbinieks skaidri zinātu, kas viņam krīzes brīdī ir jādara. Muzeja direktore nenoliedz, “X” stundā būtu daudz izaicinājumu, kaut vai, kā pagūt iepakot mākslas darbus, kas ir ļoti darbietilpīgs process. Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā glabājas ap 100 tūkstošiem mākslas darbu. Muzeja direktore uzskata, ka krīzes situācijā pašus vērtīgākos tomēr būtu jāizved uz citu vietu.