Pētniecības projektiem atvēlēs 50 miljonus eiro

© pixabay.com

Lai atbalstītu pētniecības projektus, kas virza Latvijas viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) specializācijas jomu attīstību, atvēlēs 50 173 391 eiro, paredz noteikumu projekts, ko otrdien pieņēma valdība.

Tiks atbalstīti pētniecības projekti tādās jomās kā zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģija, biofarmācija un biotehnoloģija, viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika un informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Tāpat atbalstu saņems starpdisciplināri projekti, kas atbilst vismaz vienai no definētajām RIS3 jomām.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sagaida, ka projektu rezultātā tiks radīti patenti, citi nemateriālie aktīvi, jauns produkts vai tehnoloģijas, tai skaitā metodes vai prototipi, kā arī jaunas nekomercializējamas ārstniecības un diagnostikas metodes.

Pēc IZM aplēsēm, līdz 2029.gada nogalei kopīgos pētniecības projektos varētu piedalīties desmit pētniecības organizācijas. Ar tām sadarbotos 26 uzņēmumi.

Projektu iesnieguma atlase tiks īstenota divās kārtās. Pirmajā atlases kārtā paredzēts atvēlēt 35 miljonus eiro, tostarp 28,2 miljonus eiro ar saimniecisku darbību nesaistītiem projektiem. Savukārt otrajā kārtā projektiem plānots atvēlēt 15,17 miljonus eiro, tostarp 11 miljonus eiro ar saimniecisku darbību nesaistītiem projektiem.

Vienam projektam tiks atvēlēti no 30 000 līdz 600 000 eiro. Ar saimniecisku darbību nesaistītos projektos publiskais finansējums sastādīs 91,4%, bet atlikušo līdzfinansējumu nodrošinās finansējuma saņēmējs no saviem līdzekļiem.

Kopējo finansējumu veido Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 42 647 382 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 7 526 009 eiro.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais