Turpmāk brīvības atņemšanas soda izpildi Latvijā īstenos divu veidu cietumos – slēgtajā un atklātajā

© Kaspars Krafts/MN

Ceturtdien, 20. jūnijā, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Latvijas Sodu izpildes kodeksā, kas paredz pāreju uz divu veidu cietumu sistēmu un citus būtiskus grozījumus.

Līdz šim Latvijā pastāvēja trīs veida brīvības atņemšanas iestādes pilngadīgiem notiesātajiem - slēgtais, daļēji slēgtais un atklātais cietums. Grozījumi paredz turpmāk brīvības atņemšanas soda izpildi Latvijā īstenot tikai divu veidu cietumos - slēgtajā un atklātajā. Šī pāreja soda izpildi padarīs raitāku un efektīvāku, notiesātajam būs iespējas ātrāk nonākt soda izciešanas režīma pakāpē, kurā ir iespējams intensīvāk iesaistīties resocializācijas pasākumos. Arī administratīvo resursu patēriņš šādā sistēmā ir mazāks.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere skaidro: “Grozījumi paredz būtiskas jaunās cietumu sistēmas atšķirības un sistēmu, kas paredz raitāku soda izpildi. Tiek noteikti jauni pilngadīgo notiesāto grupēšanas nosacījumi, iedalot tos pēc izdarītā nozieguma smaguma, piespiestā soda ilguma, soda veida, vainas formas. Tāpat paredzēts, ka noteiktu kategoriju pilngadīgie notiesātie sodu uzsāks uzciest ne tikai slēgtā cietuma zemākajā pakāpē, bet arī augstākajā pakāpē. Piemēram, notiesātajam ievērojot un izpildot noteiktos kritērijus, būs iespējama ātrāka nonākšana atklātajā cietumā, kurā ir plašākas iespējas, piemēram, strādāt algotu darbu, mācīties ārpus ieslodzījuma vietas.”

Pāreja uz jauno cietumu sistēmu notiks 2024.gada 1.septembrī.

Grozījumi paredz arī citus būtiskus Latvijas Sodu izpildes kodeksa regulējuma pilnveidojumus - starpinstitūciju sadarbības sanāksmju regulējumu kriminālsodu izpildes iestādēs atkārtota nozieguma izdarīšanas riska mazināšanai, notiesāto resocializācijas procesa pilnveidošanu, u.c.

Latvijā

Šodien, 19. jūlijā, visa pasaule ir sašutusi un izbijusies par negaidītajiem darbības traucējumiem vairākās jomās. Proti, uzņēmumus, tostarp bankas, aviokompānijas, vilcienu uzņēmumus, telekomunikāciju uzņēmumus, TV un radio raidorganizācijas un lielveikalus, ir skāris masveida globāls IT pārrāvums. Lielāko ASV aviokompāniju darbība, tostarp American Airlines, Delta Airlines un United Airlines, ir apturēta, savukārt Vācijas, Amsterdamas un Spānijas lidostas arī ziņo par problēmām. Pasaules mediji ziņo, ka kāds kiberdrošības uzņēmums “Crowdstrike” ir paziņojis, ka vainojams ir tā “satura atjauninājums”, kas attiecas tieši uz “Windows” ierīcēm.

Svarīgākais