Pēc pandēmijas arī deputāti ceļojuši biežāk - pieauguši parlamentāriešu komandējumu izdevumi

© Gints Ivuškāns / F64

Pagājušajā gadā pieauguši parlamentāriešu komandējumu izdevumi par 150 000 eiro, šodien Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē informēja Saeimas administrācijas pārstāvji, komentējot parlamenta pērnā gada finanšu pārskatu.

Komandējumu izdevumu apmērs 2023. gadā bija 520 000 eiro, un tas pieaudzis par 150 000 eiro, salīdzinot ar 2022. gadu.

2022. gadā deputāti komandējumos devušies 465 reizes, savukārt pērn - 591.

Saeimas izpilddirektore Indra Kārkliņa norādīja, ka administrācija ir plānojusi lielākus komandējumu izdevumus, jo 14. Saeimā esot ļoti aktīvi deputāti un deputātu grupas. Vienlaikus izdevumu pieaugums neesot tikai tāpēc, ka parlamentārieši vairāk dodas komandējumos.

Pēc Kārkliņas sacītā, 2022. gadā, kad mainījās parlamenta sasaukumi, bija mazāka komandējumu intensitāte, tāpat gada sākumā vēl bija pandēmijas ietekme.

Saeimas izpilddirektore skaidroja, ka kopumā komandējumu skaits ir pieaudzis, taču lielu ietekmi uz izdevumiem atstāja energoresorsu cenu pieaugums, kā rezultātā pieaugušas arī aviobiļešu un viesnīcu cenas.

SIA "Revidents un grāmatvedis" zvērināta revidente Sandra Vilcāne informēja deputātus, ka Saeimas pērnā gada finanšu pārskats sniedzis patiesu un skaidru priekšstatu par parlamenta finansiālo stāvokli un par tā darbības finanšu rezultātiem un naudas plūsmu.

Deputāte Skaidrīte Ābrama (P) rosina veikt Saeimas lietderības un atbilstības revīzijas. Pēc viņas sacītā, finansiāli viss ir pareizi, pārkāpumu nav un nevar būt, bet būtu jāvērtē arī izdevumu lietderība. Politiķe aicināja vērtēt, vai ieplānotie izdevumi ir pamatoti, proti, vai izdevumi netiek plānoti tik lieli, ka pēc tam izskatās, ka parlaments tērē mazāk.

Tāpat Ābrama uzskata, ka ir jāpārskata visa deputātu kompensācijas sistēma, jo, piemēram, ja parlamentārietis dzīvo līdz 39 kilometrus no Rīgas, tad pienākas kompensācija atbilstoši faktiskajiem izdevumiem ar koeficientu 0,26 transporta izdevumiem, bet ja dzīvo divus kilometrus tālāk, 42 kilometrus no Rīgas, tad kompensācijas koeficients ir 0,72, jo apmaksā arī īres izdevumus.

"Tā ir diezgan smieklīga aritmētika, tā vairs mūsdienās neko nerēķina," izteicās politiķe.

Latvijā

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa amatpersonas meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1994.gadā dzimušo Aigaru Lavrovu, kurš vakar, 17.jūlijā ap pulksten 11.00 izgāja no savas dzīvesvietas Dienvidkurzemes novadā, Medzes pagastā un līdz šim brīdim nav atgriezies. Vīrietim ir veselības problēmas.

Svarīgākais