Mūžībā devies komponists, iecienītu latviešu bērnu dziesmu autors

© Depositphotos

Aizvadītajā svētdienā, 16.jūnijā, 92 gadu vecumā mūžībā devies pianists, koncertmeistars, pedagogs, komponists, aranžētājs, iecienītu latviešu bērnu dziesmu autors un skaņu režisors Gunārs Stade, aģentūru LETA informēja mākslinieka tuvinieki.

Viņš kā pianists sniedzis daudzus solo koncertus un spēlējis koncertos dažādos kolektīvos, par saviem komponistiem uzskatīdams Ludvigu van Bēthovenu, Frideriku Šopēnu un Sergeju Rahmaņinovu. Zīmīgs Stades dzīves posms bija līdzdalība konservatorijas izveidošanā Ašhabadā, Turkmenistānā, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados.

Stade kā koncertmeistars strādājis Latvijas Radio, Latvijas Nacionālajā operā un baletā, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur no 1981. līdz 1991.gadam viņš bija Koncertmeistaru katedras vadītājs. Darbojoties ar bērnu grupu "Saulēniņi" VEF Kultūras pilī, Stade bērniem sarakstījis vairāk nekā 50 dziesmu, kas apkopotas grāmatā "Dziedu es uz varavīksni", kā arī aranžējis virkni latviešu tautasdziesmu.

Atvadīšanās no mākslinieka notiks Rīgas Krematorijas Lielajā zālē 21.jūnijā plkst.12.

Latvijā

Mēs nebijām tikušies gadiem. Jānis pēc aktīvās politikas posma dzīvoja diezgan savrupi, dienas dalot ar meitu Madaru un sievu Baibu. Kad uzzināju traģisko vēsti par Jāņa bojāeju, sirdī iedzēla senas atmiņas kā dadža pogaļas, un es nodomāju: kādam ir jābūt izmisumam, lai izvēlētos nāvi, nevis iespējamu izeju no šķietamas bezizejas?... Jānis, kuru ieraudzīju atvadu brīdī, atbildi nesniedza. Jānis Straume, savulaik kaismīgs un principiāls politiķis, vienlaikus – mazliet sentimentāls, sevī vērsts vienpatis ar latvieša dvēseli.

Svarīgākais