Latvijā šodien ieradīsies Spānijas karalis

© unsplash.com

Latvijā šodien oficiālā vizītē ieradīsies Spānijas karalis Felipe VI, informē Valsts prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris.

Vizītes laikā Spānijas karalis tiksies ar Latvijas augstākajām amatpersonām - prezidentu Edgaru Rinkēviču, Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS) un Ministru prezidentu Eviku Siliņu (JV).

Tāpat oficiālajā vizītē Rinkēvičs un karalis Felipe VI apmeklēs Ādažu militāro bāzi, lai tiktos ar Spānijas kontingenta karavīriem NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Latvijā.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, 2014.gada jūnijā toreizējais Spānijas karalis Huans Karloss paziņoja par plāniem atkāpties no troņa par labu savam dēlam princim Felipem, kuram tolaik bija 46 gadi.

Dzimis 1968.gada 30.janvārī, karalis Felipe VI ir vienīgais Huana Karlosa un karalienes Sofijas dēls. Viņam ir divas vecākas māsas Elēna un Kristīne, bet saskaņā ar 1978.gadā pieņemto konstitūciju viņš ieņem troni kā vienīgais dēls. 1977.gadā deviņu gadu vecumā viņu nodēvēja par Astūrijas princi.

1981.gada 23.februārī tolaik vēl princis Felipe bija blakus karalim Huanam Karlosam Sarsuelas pilī, kad armija ieņēma parlamentu un plānoja valstī atjaunot militāru režīmu. Huans Karloss parādījās televīzijā pilnā militārajā formā un pavēlēja karavīriem un apvērsuma plānotājiem atgriezties kazarmās, kas nostiprināja viņa tēlu kā Spānijas jaunās demokrātijas aizstāvi.

Karalis Felipe VI ir pabeidzis viena gada studijas Kanādā, pēc tam trīs gadus pavadīja Spānijas armijas akadēmijā, jūras kara flotē un gaisa kara spēkos, kur ieguva helikoptera vadīšanas prasmes. Pēc militārajām apmācībām viņš studēja jurisprudenci Madrides Autonomajā Universitātē.

Pēcāk viņš ieguva maģistra grādu starptautiskajās attiecībās Vašingtonas Džordžtaunas universitātē. Karalis Felipe VI ir piedalījies arī Spānijas olimpiskajā vienībā 1992.gada Barselonas olimpiskajās spēlēs, kurās arī nesa valsts komandas karogu.

Monarhija Spānijā tika atjaunota 1975.gada 22.novembrī, divas dienas pēc diktatora Fransisko Franko nāves.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais