Vasarā par neatņemamu ikdienas aksesuāru kļūst saulesbrilles. To krāsu un formu dažādība ir pārsteidzoša, visai plašs ir arī cenu diapazons. “360TV ZIŅneši” nolēma veikt eksperimentu, iegādājoties un pārbaudot vairākas saulesbrilles – vai lētās versijas spēj pasargāt acis no ultravioletā (UV) starojuma?
Saulesbriļļu galvenā funkcija - aizsargāt aci no saules stariem. Nekvalitatīvas saulesbrilles ne tikai neaizsargā, bet nodara acij vēl lielāku skādi, nekā tad, ja to nebūtu vispār. Kā skaidro speciālisti - aptumšota lēca liek zīlītei paplašināties, un acs iekšienē iekļūst daudz vairāk UV staru.
Zane Jansone-Langina, Latvijas Universitātes lektore un optometriste stāsta: “Ultravioletā gaisma milzīgā intensitātē rada bojājumu acij. Un mēs runājam ne tikai par priekšējo virsmu, kad mums rodas saules apdegumi, bet arī acs iekšienē. Mums bojājas šūnas, tās nestrādā pareizi. Un tās arī vairs neaizsargā aci, kas uzreiz pakļauj mūsu redzes struktūru milzīgam redzes zuduma riskam.”
Saulesbrilles mūsdienās ir nopērkamas vai uz katra stūra - degvielas uzpildes stacijās, apģērbu un pārtikas veikalos, internetā. “360TV ZIŅneši” izvēlas brilles iegādāties Rīgas Centrāltirgu. Bieži vien te pat čeku nedod, nerunājot jau par UV aizsardzības sertifikātu. Ieraugot kameru, kāds steidzami metās novākt saulesbriļļu stendus.
Taču blakus bodē tiek iegādātas saulesbrilles par 17 eiro, uz tām norādīts, ka tām ir 100% UV aizsardzība, kā arī ir polarizētas. Eksperimenta tīrībai tiek iegādātas arī brilles pie konkurentiem, šoreiz par 2 eiro. Arī uz šīm ir norāde par 100% UV aizsardzību.
Brilles tiek aizvestas uz Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļu. Kādi būs eksperimenta rezultāti? Un vai lētās saulesbrilles patiesi spēj pasargāt acis no UV stariem? Skaties video un uzzini!