"Tas rada pamatotas bažas." Zāļu ražotāju asociācija norāda uz VM aplamo rīcību

© unsplash.com

Latvijas Zāļu ražotāju asociācija (LZR) aicina Veselības ministriju (VM) medikamentu cenu veidošanās jauno politiku un nozari reglamentējošo normatīvo regulējumu izstrādāt caurskatāmā procesā, pauž asociācijas izpilddirektore Raina Dūrēja-Dombrovska.

Viņa skaidro, ka VM pirmdien izsūtījusi uzaicinājumu medijiem uz tās rīkotu pasākumu, kurā tiks prezentēts jaunais zāļu cenu veidošanās modelis. Lai arī pasākumā kā viens no dalībniekiem un runātājiem pieteikta Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, kas pārstāv ārvalstu ražotājus, citiem nozares dalībniekiem dalība pasākumā ir liegta pat kā klausītājiem.

"Jāuzsver, ka šobrīd nav arī publicēts ziņojums vai jau piedāvātie normatīvo aktu grozījumi, kas ļautu citiem nozares dalībniekiem iepazīties ar VM iecerēm un piedāvājumu," norāda Dūrēja-Dombrovska, piebilstot, ka LZR ir aicinājusi VM iesaistīt asociāciju normatīvo aktu un nozari regulējošo politiku izstrādē, taču šajā gadījumā aicinājums ticis ignorēts un ar asociāciju neesot notikušas sarunas vai konsultācijas par jauno zāļu cenu veidošanas modeli un tā potenciālo ietekmi uz Latvijas ražotājiem.

"Tas savukārt rada pamatotas bažas, ka atsevišķas nozares organizācijas tiek pastiprināti lobētas no VM puses, ignorējot vietējo zāļu ražotāju un arī pacientu intereses, turpinot Latvijas zāļu tirgū nostiprināt ārvalstu ražotāju pozīcijas un ietekmi," pieļauj Dūrēja-Dombrovska. Viņa uzsver, ka jau patlaban ārvalstu ražotāji Latvijas zāļu tirgū veido 94%, un šāds ārvalstu ražotāju īpatsvars rada nesamērīgus riskus medikamentu pieejamības nepārtrauktībai Latvijas pacientiem dažādās ārkārtas situācijās.

Dūrēja-Dombrovska pauž, ka LZR aicina VM uz caurskatāmu, atbildīgu un godprātīgu normatīvo aktu un nozari regulējošo politiku izstrādes procesu, nodrošinot visu iesaistīto un ietekmēto pušu viedokļu uzklausīšanu un iesaisti, nevis atsevišķu organizāciju lobiju. "Nav pieņemams, ka nozare par tik svarīgu jautājumu pastarpināti uzzina no medijiem un tikai atsevišķām organizācijām, kas piedalās VM organizētās preses konferencēs, ir iespēja iepriekš iepazīties ar modeli un izteikt par to priekšlikumus," bilst asociācijas izpilddirektore.

Kā aģentūru LETA informēja VM, jaunaizstrādātais zāļu cenu veidošanās modelis tiks prezentēts šodien plkst.11.

Preses konferencē piedalīsies veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV), VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere, Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne.

Kā pauž VM, iepriekš uz nepieciešamību pārskatīt Latvijā pastāvošo medikamentu uzcenojumu modeli vairākkārtīgi ir norādījušas Konkurences padome, Valsts kontrole un Pasaules Veselības organizācija. Latvijā šobrīd pastāvošais modelis Baltijas valstu salīdzinājumā ir pacientam visnedraudzīgākais - medikamentu cenas ir būtiski augstākas kā Lietuvā un Igaunijā. Rezultātā pacientiem ir augstāki tiešie izdevumi par medikamentiem un daļa pacientu nevar iegādāties un lietot nepieciešamās zāles.

Lai situāciju mainītu, ir izstrādāts jauns zāļu cenu veidošanas modelis, kā rezultātā iedzīvotāju tiešie izdevumi par recepšu medikamentiem samazinātos aptuveni 15-20% apmērā, skaidro VM. Izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos tiks nodoti sabiedriskajai apspriešanai.

Latvijā

Epidemiologi vērsuši uzmanību, ka Latvijā, kā arī dažās citās Eiropas Savienības valstīs nedaudz pieaug saslimstība ar Covid-19. TV3 raidījuma “900 sekundes” veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju pieaugošā saslimstība ar Covid-19 nesatrauc.

Svarīgākais