"Darbs EP varētu būt "diezgan saspringts"". Ijabs pauž satraukumu par to, kas notiek Eiropā

© Ģirts Ozoliņš/MN

Partijai "Latvijas attīstībai" (LA) bija ļoti svarīgi uzrādīt cienījamu rezultātu Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, aģentūrai LETA pauda Eiroparlamentā atkārtoti ievēlētais Ivars Ijabs.

2022.gada Saeimas vēlēšanas, kad "Attīstībai/Par!" neiekļuva parlamentā, jo pietrūka aptuveni 250 balsu, bija partijai "diezgan traumatisks zaudējums", atzina Ijabs.

Politiķis uzskata, ka ievēlēšana ir novērtējums līdzšinējam darbam EP, kā arī papildu atbildība.

"Nākamais EP būs kara un drošības parlaments," izteicās Ijabs, kurš domā, ka ar ievēlētajiem kolēģiem varēs "ciešāk strādāt kopā", lai īstenotu tās ieceres, par ko tika runāts priekšvēlēšanu kampaņās.

Ijabs pauda satraukumu par to, kas notiek Eiropā kopumā, jo galēji labējie un prokremliskie spēki esot guvuši lielāku ietekmi gan Francijā, gan Austrijā, un tas nozīmējot, ka darbs EP varētu būt "diezgan saspringts", teica eiroparlamentārietis.

Lielais jautājums esot par to, vai izveidosies eiropeiski atbalstošs vairākums, kurš spēs apstiprināt Eiropas Komisijas prezidenti, norādīja Ijabs.

Kā ziņots, EP vēlēšanās Latvijā uzvarējusi "Jaunā vienotība", otrajā vietā atstājot Nacionālo apvienību (NA), un abi politiskie spēki tikuši katrs pie diviem EP deputāta mandātiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) oficiāli publicētie provizoriskie vēlēšanu rezultāti.

Savukārt LA, "Apvienotais saraksts" (AS), "Progresīvie", "Saskaņa" un "Latvija pirmajā vietā" vēlēšanās ieguvušas katra pa vienam EP deputāta mandātam.

EP vēlēšanās Latvijā lielāko vēlētāju atbalstu - 25,07% - ieguvusi JV, bet otrajā vietā pēc balsu skaita ierindojas NA ar 22,08% vēlētāju balsu. Abi šie politiskie spēki būtiski atrāvušies no sekotājiem.

LA ieguvusi 9,36% vēlētāju balsu, bet AS - 8,18%. Vienlaikus "Progresīvie" ieguvuši 7,42% balsu, bet "Saskaņa" - 7,14%. Savukārt LPV ieguvusi 6,16% balsu, liecina CVK apkopotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti.

Tikmēr pārējām partijām nav izdevies pārsniegt 5% slieksni. "Suverēnā vara" ieguvusi 2,62% vēlētāju balsu, Zaļo un zemnieku savienība - 2,28%, "Apvienība Jaunlatvieši" - 2,13%, partija "Stabilitātei" ieguvusi 1,98% vēlētāju balsu, "Centra partija" - 1,72%, "Jaunā konservatīvā partija" saņēmusi 1,5% balsu.

Savukārt zem 1% balsu saņēmusi partija "Tauta. Zeme. Valstiskums", kas ieguva 0,58% vēlētāju atbalstu, kā arī "Tautas varas spēks", kas ieguvis 0,34%, un kustība "Par!", kas saņēmusi 0,32% balsu, liecina CVK apkopotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti.

No JV ievēlēts Valdis Dombrovskis un Sandra Kalniete, bet no NA - Roberts Zīle un Rihards Kols.

LA Eiroparlamentā pārstāvēs Ijabs, AS - Reinis Pozņaks, "Progresīvos" - Mārtiņš Staķis, "Saskaņu" - Nils Ušakovs, bet LPV - Vilis Krištopans.

CVK oficiāli publicētie provizoriskie vēlēšanu rezultāti gan var nedaudz var mainīties, jo vēl nav saskaitīti pasta balsošanas rezultāti. Iespēju balsot pa pastu izmantojuši 1497 Latvijas pilsoņi.

Vēlēšanu rezultātus oficiāli plānots apstiprināti CVK sēdē nedēļas laikā.