Tiesnesis saskata nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu Stukāna izteikumos par bijušo "Saskaņas" deputātu Kuzmuku

© Dmitrijs Suļžics/MN

Ģenerālprokurors Juris Stukāns ar publisku paziņojumu medijos pārkāpis nevainīguma prezumpciju attiecībā uz bijušo Rīgas domes "Saskaņas" deputātu Igoru Kuzmuku, kurš apsūdzēts par to, ka atbalstīja Ukrainā notiekošā bruņotā konflikta finansēšanu, secina Rīgas pilsētas tiesas tiesnesis Mārtiņš Tupureins.

Februārī tika pasludināts saīsinātais spriedums, ar kuru pirmās instances tiesa attaisnoja Kuzmuks viņam celtajā apsūdzībā. Spriedums tika pārsūdzēts, bet lieta vēl nav nosūtīta Rīgas apgabaltiesai un atrodas Rīgas pilsētas tiesā.

Kuzmuks bija vērsies tiesā ar lūgumu vērtēt, vai pret viņu nav izdarīts nevainīguma prezumpcijas principa pārkāpums no valsts amatpersonas puses. Iesnieguma kopija tika nosūtīta arī institūcijai, kura var lemt par valsts amatpersonas atbildību.

Kuzmuks norādīja, ka 2024.gada 19.februāra TV24 raidījumā "Dienas personība ar Veltu Puriņu" uz žurnālistes jautājumu par pirmās instances tiesas attaisnojošo spriedumu Stukāns atbildējis, ka ir pārliecināts, ka tā ir tiesas kļūda, gala rezultātā būs taisnīgs noregulējums, šeit jābūt notiesājošam spriedumam ar atbilstošu piespriesto sodu.

Kriminālprocesa likumā noteikts - ja valsts amatpersona, kas nav kriminālprocesā iesaistītā persona, ar publisku paziņojumu ir izteikusies par personas vainīgumu, pārkāpjot nevainīguma prezumpciju, procesa virzītājs, pamatojoties uz personas motivētu iesniegumu, publiski informē par nevainīguma prezumpcijas principa pārkāpumu, bet iesnieguma kopiju nosūta izvērtēšanai institūcijai, kura var lemt par amatpersonas atbildību.

"Tiesnesis secina, ka Stukāns, būdams valsts amatpersona, kas nav kriminālprocesā iesaistītā persona, ar publisku paziņojumu ir izteicies par personas vainīgumu, pārkāpjot nevainīguma prezumpciju attiecībā uz Kuzmuku," teikts tiesneša publiskajā paziņojumā.

Komentējot Tupureina paziņojumu, prokuratūrā aģentūrai LETA teica, ka prokurors par attaisnojošo spriedumu Kuzmukam ir iesniedzis apelācijas protestu un pirmdien tiks iesniegts protests Rīgas pilsētas tiesas priekšsēdētājai par tiesneša Tupureina rīcību, tiesu portālā publicējot paziņojumu par personas nevainīguma prezumpcijas principa pārkāpumu.

Jau ziņots, ka prokuratūras ieskatā Kuzmuks savā "Telegram" kanālā pārpublicēja aicinājumu finansēt un nodrošināt ar mantu Krievijas bruņotos spēkus, kuru darbība ir vērsta pret Ukrainas teritoriālo neaizskaramību un politisko neatkarību, iepriekš informēja prokuratūrā.

Kuzmuka vārds izskanēja arī iepriekš, kad Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments vērtējis Rīgas Vingrošanas skolas sporta trenera, kādreizējā Rīgas domes deputāta no "Saskaņas" Kuzmuka rīcību saistībā ar Krieviju slavinošām aktivitātēm. Kā toreiz novēroja LETA, Kuzmuks savā "Facebook" kontā publicējis Krieviju slavinošus ierakstus.

Departaments norāda, ka Vingrošanas skolas direktors veicis pārrunas ar Kuzmuku, aicinot skaidrot rīcības motīvus, tiesiskos un ētiskos aspektus, kā arī izvērtēt savas publikācijas un komentārus sociālajos tīklos. Vienlaikus skolas direktors esot brīdinājis Kuzmuku, ka, ja tiks veiktas darbības, kas nelabvēlīgi ietekmēs skolas reputāciju, tiks lemts par darba tiesisko attiecību izbeigšanu.

Kuzmuks atkārtoti startēja 2020.gada Rīgas domes vēlēšanās, taču pašvaldībā neiekļuva.

Latvijā

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā šodien plkst. 11 turpinās skatīt krimināllietu, kurā bijušais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš apsūdzēts par amata noziegumiem saistībā ar dienesta automašīnu nodrošināšanu ārpakalpojumā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Svarīgākais