VARAM kritizē priekšlikumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma grozījumiem

© f64.lv, Kaspars Krafts

Priekšlikumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma grozījumiem, kas tiek skatīti Saeimā, nav pienācīgi sagatavoti un pamatoti, teikts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajā valdības atbildes vēstulē parlamentam.

Jau ziņojām, ka Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija nolēma prasīt Ministru kabineta (MK) atzinumus par minētā likums grozījumiem uz otro lasījumu iesniegtajiem priekšlikumiem administratīvi teritoriālās reformas (ATR) pārskatīšanai.

Kā teikts atbildes vēstules projektā, kas pieejams Tiesību aktu portālā (TAP), VARAM piedāvā MK atbildēt Saeimas komisijai, ka vairāki no priekšlikumiem pēc būtības piedāvā kritēriju maiņu administratīvo teritoriju izveidē, piemēram, piedāvātais kritērijs noteikt iedzīvotāju skaitu 7000 vai 8000 iedzīvotāju, lai pārskatītu novadu teritoriju.

VARAM ieskatā šādi priekšlikumi nav pienācīgi sagatavoti un pamatoti. Administratīvi teritoriālās reformas sagatavošanā tika veikta detalizēta analīze par visām Latvijas administratīvajām teritorijām. VARAM, pamatojoties uz pētījumiem un pieejamiem datiem, sagatavoja jauno novadu profilus.

Ņemot vērā to, ka iedzīvotāju skaits pēdējos desmit gados joprojām samazinās un arī turpmākās prognozes norāda uz negatīvu tendenci, sagatavotie priekšlikumi nesasniedz reformas mērķus - nedz veidot iedzīvotāju skaita, nedz budžeta ieņēmumu, ne citādā ziņā līdzvērtīgākas un arī ilgtspējīgākas pašvaldības, tādējādi mazinot priekšnoteikumus salīdzināma apmēra pakalpojumu nodrošināšanai iedzīvotājiem visā valsts teritorijā, teikts VARAM sagatavotajā MK atbildes vēstules projektā.

Kā ziņots, izmantojot Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma atvēršanu grozījumiem, Saeimas deputāti un frakcijas rosina plaši pārskatīt neseno administratīvi teritoriālo reformu un sadalīt vairākus novadus, atjaunot Babītes, Carnikavas, Ikšķiles, Ilūkstes, Kandavas un Ozolnieku novadus. Vairākus no šiem priekšlikumiem iesnieguši Zaļo un zemnieku savienības un opozīcijā esošā "Apvienotā saraksta" deputāti.

Sākotnēji Saeimā skatāmie likuma grozījumi paredzēja tikai vienu izmaiņu - sen plānoto Varakļānu un Madonas novadu savienošanu, taču gan valdošās koalīcijas, gan opozīcijas atsevišķi politiskie spēki ir izrādījuši vēlmi veikt daudz plašāku pēdējās administratīvi teritoriālās reformas pārskatīšanu, piemēram, atsakoties no lielo pilsētu savienošanas ar tuvējiem novadiem un sadalot virkni pavisam nesen izveidoto novadu.

Svarīgākais