Sārts skaidro, kāpēc Krievijai ir izdevīga zema vēlētāju aktivitāte EP vēlēšanās

© Dmitrijs Suļžics/MN

Krievijai ir izdevīga zema vēlētāju aktivitāte šonedēļ notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Viņš arī norādīja, ka atsevišķu EP deputāta amata kandidātu runām, kas kādā mērā sakrīt ar Krievijai vēlamajiem naratīviem, ir iespēja izskanēt, jo ir tāda sabiedrības daļa, kas pārstāv šādu viedokli. Ticami, ka šādi vēstījumi neizskanētu, ja kandidāti neticētu, ka šādi iespējams iegūt papildu balsis vēlēšanās.

Sārts brīdināja, ka, lai arī šādi uzskati Latvijā nav dominējošie, Krievijai tuvus naratīvus paudošām partijām tomēr ir iespēja pārvarēt 5% barjeru situācijā, ja uz vēlēšanām atnāk maz cilvēku. [Zema aktivitāte] būtu Krievijas "loģiskajās interesēs" - jo mazāk cilvēku piedalās vēlēšanās, jo lielākas iespējas ir šķietami margināliem grupējumiem iegūt vietu vai atzīstamu pozīciju, kas dotu iespēju citās vēlēšanās "izplest spārnus". Tāpēc Sārts aicināja pilsoņus doties uz vēlēšanām.

Līdz šim Latvijā nav novēroti īpaši mēģinājumi ietekmēt EP vēlēšanu iznākumu. "Pēdējā nedēļa ir tā sulīgākā, kad kaut ko var ietekmēt," tomēr eksperts šaubās, ka Latvijā varētu notikt nopietni incidenti. Iejaukšanās vēlēšanās mērķis ir radīt haosu, viest neuzticību, kā arī reizēm panākt konkrētu kandidātu ievēlēšanu.

EP vēlēšanas notiks šajā nedēļas nogalē.

Svarīgākais