Latvijā veidos invazīvo sugu sarakstu

© Dmitrijs Suļžics / F64

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Augu aizsardzības likumā un Sugu un biotopu aizsardzības likumā, kas paredz izveidot Latvijas invazīvo sugu sarakstu.

Kā norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), invazīvās sugas ir dzīvnieku, augu un sēņu sugas, kas nav raksturīgas konkrētajai teritorijai, tās izplatās ļoti strauji, tām nav dabisko ienaidnieku, tās dominē un izkonkurē vietējās sugas.

Invazīvās sugas ir nopietns drauds gan bioloģiskajai daudzveidībai un dabiskajām ekosistēmām, kas nodrošina, kā dabiskos regulējošos pakalpojumus - gaisa kvalitāti, ūdens noteces regulāciju, novēršot plūdus, un daudzus citus, tā arī resursus tautsaimniecības nozarēm - auglīgu augsni, augstvērtīgus mežus, gan var radīt būtisku kaitīgu ietekmi uz cilvēka veselību un ekonomiku.

Pašlaik nacionālais normatīvais regulējums par invazīvajām sugām ir noteikts tikai attiecībā uz augiem (Augu aizsardzības likumā), kā arī uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos.

Regulējums par invazīvām dzīvnieku sugām normatīvajos aktos ir iekļauts vien pastarpināti, piemēram, nosakot, ka nelimitēti medījamas ir "Latvijas faunai neraksturīgās vai invazīvās sugas - Amerikas ūdeles, jenotsuņi, dambrieži, mufloni, Sika brieži, jenoti, nutrijas, baibaki - visu gadu, bet zeltainie šakāļi - no 15.jūlija līdz 31.martam".

Savukārt saskaņā ar Eiropas regulām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir daudz plašāki pienākumi attiecībā uz augu un dzīvnieku sugām, kuri esošajā normatīvajā regulējumā nav iekļauti, kā arī nav noteiktas kompetentās iestādes.

Šobrīd kopējā ES valstu sarakstā ir iekļautas 88 invazīvu augu un dzīvnieku sugas, no kurām Latvijā savvaļā sastopamas aptuveni desmit, bet astoņas pieejamas tirdzniecībā vai sastopamas privātās kolekcijās.

Regulējums paredz visām sarakstā iekļautajām invazīvajām sugām veikt uzraudzību, analizēt un kontrolēt izplatīšanās ceļus, kā arī piemērot ierobežošanas un iznīcināšanas pasākumus.

Ar grozījumiem zemes īpašniekiem vai lietotājiem būs pienākums veikt invazīvas sugas pārvaldības pasākumus, lai novērstu tās tālāku izplatību.

Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto sugu indivīdus, kā arī šādus indivīdus saturošus izstrādājumus un produktus plānots aizliegt ievest Latvijas teritorijā, tostarp pārvietot tranzīta muitas procedūrā. Savukārt Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto sugu pārvaldības pasākumus varēs noteikt pašvaldība.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais