Politiķi turpina izvairīties nosaukt konkrētas izmaiņas par gaidāmo NĪN pieaugumu

© Mārtiņš Zilgalvis / F64

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumu pieaugums tuvākajos gados arvien ir neskaidrs - valdošās koalīcijas politiķi konkrētas izmaiņas nenosauc, vien solot īstenot "atbildīgu NĪN politiku" un "nepieļaut nesamērīgu" pieaugumu.

Līdz šim vairākus gadus NĪN maksājumi iedzīvotājiem lielākoties ir bijuši "iesaldēti", tomēr Finanšu ministrija (FM) ir nākusi klajā ar paziņojumu, kurā klāsta, ka nepieciešams pārskatīt NĪN likmes, lai NĪN ieņēmumus turētu 0,6% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), vienlaikus nosakot "turpmāku pieauguma ikgadēju ierobežojumu". Savukārt no 2026.gada esot jāveic pāreja uz jaunajām īpašumu kadastrālajām vērtībām. Ar cik lieliem NĪN maksājumu pieaugumiem iedzīvotājiem būtu jārēķinās, FM pašlaik izvērstu skaidrojumu nav sniegusi.

"Jaunās vienotības" (JV) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edmunds Jurēvics pirmdien aģentūrai LETA klāstīja, ka neredz pamatu bažām par NĪN kāpumu un ka nevienam tāda plāna neesot. Pēc JV politiķa vārdiem, pašlaik mērķis esot nekustamā īpašuma kadastra sistēmas uzlabošana, kas Saeimā pēc Tieslietu ministrijas priekšlikumiem jau notiekot.

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS), atsaucoties uz savu pieredzi un vērojumiem vēl pašvaldības vadītājas amatā, pauda viedokli, ka valdībām ir bijusi "absolūta mazdūšība" NĪN jautājumu risināt.

Tagad tiek piemērotas vecās kadastrālās vērtības, bet no jauna aprēķinātās būtu daudz augstākas, līdz ar to, sākot to piemērošanu, būtu liels NĪN maksājumu lēciens, ko nedrīkstot pieļauj, uzskata Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) politiķe. Saeimas priekšsēdētāja apgalvoja, ka par risinājumiem šai gadiem apspriestajai problēmai pašreizējā koalīcijā vēl neesot runāts.

Politiķe atzīmēja, ka Zaļo un zemnieku savienība iepriekš nākusi ar priekšlikumu noteikt 0% likmi jeb nodokļa nepiemērošanu vienīgajam vai vienam mājoklim, kas pieder cilvēkam. Šāds risinājums gan neattiektos uz zemi, sacīja Mieriņa, vēlreiz paužot, ka par to jāspriež koalīcijā. Pēc viņas vārdiem, vēl nepieciešami aprēķini, un NĪN pieauguma gadījumā jānodrošina kompensējošie mehānismi.

"Progresīvo" politiķis, satiksmes ministrs Kaspars Briškens pauda, ka "Progresīvie" neatbalsta, ka lielai daļai sabiedrības pieaugtu nekustamā īpašuma maksājumi. "Pat ja kadastrālās vērtības pieaug, tādējādi pielīdzoties tirgus vērtībām, ir visas iespējas tālāk nekustamā īpašuma nodokļa likmes pazemināt vai noteikt kādas neatliekamā minimuma standartus, lai iedzīvotājiem nepieaugtu nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi," sacīja Briškens.

Politiķis akcentēja, ka "Progresīvie" vēlas augstākus nodokļus dīkstāvē esošiem aktīviem, tai skaitā, zemes un nekustamajiem īpašumiem. Tas būtu nepieciešams ne tik daudz, lai piepildītu valsts budžetu, bet lai šie īpašumi nonāktu ekonomikas apritē, uzskata Briškens. "Progresīvie" esot runājuši ar nekustamo īpašumu attīstītajiem, kas norāda, ka Latvijā ir pietiekami liels deficīts dzīvojamo un biroja ēku, un viens no iemesliem ir dīkstāvē esoši īpašumi.

Kā ziņots, attiecībā uz iespēju izmantot NĪN pieauguma ierobežojumu FM norāda, ka šāds risinājums Latvijā jau ir ticis izmantots un tam ir gan savas priekšrocības, gan arī trūkumi.

"Jāatzīmē, ka ikreiz šāds likumā noteiktais NĪN pieauguma ierobežojums bijis saistīts ar nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības aktualizāciju," teikts izvērtējumā.

FM domā, ka turpmāk lietderīgāk būtu šādu NĪN pieauguma ierobežojumu noteikt kā vispārējo normu, tādējādi veidojot ilgtermiņā stabilu un paredzamu NĪN sistēmu.