No Latvijas aizmucis uzņēmējs, kurš centās Krievijā ievest ieroču rūpniecībai noderīgu iekārtu

© pixabay.com

Šonedēļ Latvijas brīvprātīgo organizācija "SOS palīdzība Ukrainai" kopā ar Ukrainas vēstniecību pavadīja ceļā uz Ukrainu četrus atjaunotus kāpurķēžu amfībijas visurgājējus. Tie iegādāti Norvēģijā, pateicoties Čikāgas latviešu kopienas ziedojumiem, vēsta TV raidījums "Nekā personīga".

Kamēr mēs ziedojam un atbalstam, tikmēr ir uzņēmēji, kas joprojām palīdz Krievijai. Apiet sankcijas un tikt pie rietumos ražotām tehnoloģoijām.

Šādi no ASV uz Krieviju caur trešajām valstīm nogādātas lidmašīnu detaļas. Par izdarīto uzņēmējs ir apcietināts un šobrīd gaida izdošanu ASV.

Bet kāds cits biznesmenis pamanījies jau aizbēgt uz Krieviju pēc tam, kad viņu apsūdzēja par superjūtīgu slīpmašīnu piegādi Krievijas militārajai sistēmai. Vairāk stāsta Jānis Krēvics.

ASV tiesa apsūdz Latvijas pilsoni par slepenu aviācijas iekārtu piegādāšanu Krievijai. Šobrīd Latvijas iedzīvotājs atrodas apcietinājumā un gaida savu izdošanu ASV.

Pagājušā gada martā ASV mediji vēstīja par apjomīgām kratīšanām Kanzasā ASV. Drošībnieki aiztureja divus vīriešus par ar aviāciju saistītu tehnoloģiju nelikumīgu eksportēšanu uz Krieviju. ASV Tieslietu ministrija paziņoja, ka vainīgie ir ASV pilsoņi Kirils Gregorijs Bujanovskis un Duglass Edvards Robertsons.

Viņi vadīja ASV reģistrēto kompāniju "KanRus Trading Co". ASV prokuratura pierādījusi, ka šis uzņēmums piegadājis lidmašīnu elektroniku Krievijas kompānijam. Turklāt veicis apkopes un remontu Krievijā ražotam lidaparātu aprīkojumam no FSB.

Šī gada martā Pierīgā kādā īpašumā Valsts drošības dienests arestēja trešo grupējuma dalībnieku - Latvijas pilsoni Oļegu Čistjakovu. Savā reģistrētajā dzīvesvietā Ulbrokas ielā neviens no Čistjakova ģimenes locekļiem šonedēļ nebija sastopams.

Pēc internetā publiskotās apsūdzības noprotams, ka viņš bijis kā savedējs klientiem Krievijā un abiem biznesmeņiem ASV.

MĀRCIS VIĻUMS

prokurors

Šajā gadījumā Čistjakovam, kurš ir izdodamā statusā Latvijā ir diezgan būtiska loma. Viņš nebijusa organizators, bet viņš ir diezgan būtisks šīs ķēdes sastāvdaļa, lai koordinētu Amerikas Savienoto Valstu šo abu divu pilsoņu saistību ar Krievijas Federācijas uzņēmumu, kas tālāk jau, izmantojot dažādus ceļus, lai apietu šo eksporta kontroli no Amerikas Savienotajām Valstīm un tiktu Krievijas Federācijā eksportēta šī te avionikas dažādas sastāvdaļas, tehnoloģijas.

Trijotne radīja shēmu kā caur tādām trešajām valstīm kā Armēnija, Kazahstāna, Kirgizstāna, Kipra un Apvienotie Arābu Emirati parsūtītu naudu no Krievijas klientiem uz ASV kompāniju (KanRus Trading co). Zināms, ka Oļegs Čistjakovs pats regulāri braucis uz Apvienotiem Arābu Emiratiem.

Viena no apsūdzības epizodēm ir par to, ka Čistjakovs un Krievijas kompanijas "RosAero" parstāvji, kas apkopj un remontē lidmašīnas, vienojušies ar ASV pilsoņiem par aviacijā izmantojamu iekartu piegādāšanu.

Preces sūtīja caur starpniekiem - uzņēmumiem Armēnijā, Avienotajos Arābu Emirātos un Kiprā, viltojot dokumentus un arī izmantojot naudas pārskaitījumus uz trešajām valstīm, lai apietu sankcijas.

Čistjakova aizturēšana notikusi labu laiku pēc arestiem ASV un vīrietis tai esot gatavojies.

MĀRCIS VIĻUMS

prokurors

Bet vissvarīgākais un būtiskākais ir tas, ka visi pierādījumi, ko viņš praktiski izdarīja, viss ir palicis sarakstes veidā epastos, jo viss notika elektroniski. Faktiski caur Latviju netika nekas sūtīts, viss ir tikai epastu sarakstēs un vairāk ir organizēt un palīdzēt, kā to kontrabandas shēmu realizēt līdz galam.

Savu vainu atzinušais amerikānis Bujanovskis stāstījis, kā 2021. gadā viņš kopā ar Robertsonu Krievijas Federālajam drošības dienestam (FSB) kontrabandas veidā nogādāja salabotu satiksmes brīdinājumu un sadursmju noveršanas sistēmu (TCAS) - avārijas iekārta ieslēdzas pati, un liek lidmašīnai automātiski pacelties augstāk, lai izvairītos no iespējamas sadursmes. Amerikāņi no iekārtas noņēmuši uzlīmi, ka tas ir FSB īpašums. Pēc saņemšanas no ASV uzņēmuma, kas iekārtu laboja, uzlīme atlikta atpakaļ un nosūtīta FSB. Bujanovskis apstiprinājis, ka viņa partneris un arī sabiedrotais Latvijā šādus darījumus turpinājuši arī pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā. Un rūpīgi slēpa savas aktivitātes.

Ģenerālprokuratūrā 10.maijā saņemts oficiāls ASV izdošanas pieprasījums. Šobrīd ir sākta izdošanas procedūra, kas var izvērsties ne tikai nedēļu, bet pat mēnešu garumā.

MĀRCIS VIĻUMS

ĢENERĀLPROKURATŪRAS DARBĪBAS KONTROLES UN STARPTAUTISKĀS SADARBĪBAS DEPARTAMENTA STARPTAUTISKĀS SADARBĪBAS NODAĻAS PROKURORS

Ir piemērots izdošanas apcietinājums pēc apcietinājuma lēmuma saņemšanas, pēc viņa izdošanas lūguma tiek piemērots apcietinājums, un šobrīd jau 20 dienu laikā ir pieņemts pirmais lēmums, tas ir, lēmums vai pieļaujamību. Tas ir prokurora lēmums par pieļaujamību, tālāk tas tiek iztulkots, nosūtīts personai, kas atrodas ieslodzījuma vietā. Un tālāk materiāli tiek nodoti kriminālprocesa kārtībā Ģenerālprokuroram, lai pieņem lēmumu par izdošanu. Tos virzu es ģenerālprokuroram. Tālāk ģenerālprokurors izvērtē, vai nodot papildus pārbaudei vai atteikt izdošanu, vai pieņemt lēmumu par izdošanu. Savukārt tas lēmums jau tiks nosūtīts personai, kuru persona varēs pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Un faktiski process ir sācis tādu normālu un ātru gaitu no prokuratūras viedokļa, jo sākotnēji, sagaidot pagaidu apcietinājumu lūgumu, 60 dienas bija nepieciešamas sagaidīt izdošanas apcietinājumu, jo persona nepiekrīt izdošanai. Līdz ar to ir gatava šeit izmantot savas tiesības un pārsūdzēt arī lēmumu par viņa izdošanu.

Šajā benzīntankā kādreiz bija reģistrēta kompānija BFRP FINANCE. Tās vienīgais valdes loceklis Oļegs Čistjakovs darbojās naftas biznesā. Kompānija 2016.gadā tika minēta kā iespējamais zīmola SHELL atkalieviesējs Latvijā. To pārņemtu degvielas stacijas, kas līdz tam darbojās ar nosaukumu "Trest". Kopumā ar Čistjakova firmas vārdu bija saistītas 7 degvielas uzpildes stacijas Rīgā. Šobrīd tās pārņēmušas citi degvielas tirgotāji.

BFRP FINANCE īpašnieks ir Kiprā reģistrēta firma OLMAX INVEST LIMITED. Kā šī ofšora pārstāvji minēti divi ievērojami naftas biznesmeņi Oļegs Čerņikovs un Andrejs Maksimovs. Viņi ir valdes locekļi savulaik ar augsta līmeņa čekistiem Juri Šabašovu un Vladimiru Kamagorcevu saistītajā uzņēmumā Woodison terminal. Vai uzņēmumā strādājis arī Čistjakovs - Woodison terminal atteicās komentēt.

IRĒNA PUTĀNE

Woodison terminal Finanšu direktore

Informācija par darbiniekiem, atvainojiet, man nav tiesības dot nevienam.

Sankciju ievērošanu ASV veic īpaša Tieslietu un Tirdzniecības departamentu darba grupa "Kleptocapture". Tā arī konfiskācē ar Kremli saistītu miljardieru īpašumus un jahtas. Kā arī uzrauga, lai no ASV Krievijā nenonāktu divējāda lietojuma tehnoloģijas. Saraksti regulāri tiek papildināti ar ziņām pa taisno no kaujas lauka Ukrainā, ja tur tiek atrastas kādas ASV ražotas komponentes.

ANATOLIJS KUCEVOLS

Ukrainas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā

Ja jūs sekojat pēdējām ASV valsts departamenta un valsts sekretāra vizītēm, viņi kopā ar kolēģiem devās uz Ķīnu un Avienotajiem Arābu Emirātiem un diskutēja par Šiem specifiskajiem jautājumiem. 21.gadsimtā viss ir kļuvis caurspīdīgs. Un ir viegli izsekot, ja tas viss ir digitāls. Tas ir skaidrs, ka ar šādu tiešu dialogu mēs varam novērst šādus elementus.

Čistjakovs nav pirmais uzņēmējs, kas centies palīdzēt Krievijai tikt pie divējādas pielietojamības iekārtām. 2022.gada decembrī kolēģi no Latvijas televīzijas vēstīja par Jāni Užbali. Viņš ne tikai bija profesionāls izpletņlēcējs, kurš solīja labot Ginesa rekordu brīvajā kritienā. Un TV tiešraidē teica paldies par sadarbību bruņotajiem spēkiem.

VIDEO

Rīta panorāma LTV

2020.gada 22.jūlijs

Rekorda uzstādīšanā brīvais kritiens būs ilgāks. Leksim mēs no lielāka augstuma. Īpašs paldies ir jāpasaka Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Viņi piedalās gan ar savu komandu, gan nodrošina mums arī gaisa kuģus.

Šis ir tā zvaigzne, ko jūs centīsities uztaisīt?

Jā, šis ir tā zvaigzne ko mēs centīsimies debesīs salikt kopā. Jā.

ASV ziņoja par apsūdzībām trim Latvijas pilsoņiem starp viņiem arī Jānim Užbalim par centieniem nogādāt Krievijā ļoti precīzu 800 tūkstošus ASV dolāru vērtu slīpēšanas iekārtu, ko var izmantot arī militārajā rūpniecībā. To it kā pirkta Latvijas uzņēmuma lietošanai. Tomēr iekārta neizpakota palika noliktavā pie Rīgas ostas, lai 2019. gada rudenī sāktu kārtot papīrus tās tālākam eksportam uz Krieviju.

VIDEO

Defacto LTV1

2022. gada 4. decembris

Tagad pēc ģenerālprokurora Jura Skutāna lēmuma prokurors Mārcis Viļums kārto trijotnes izdošanu tiesāšanai ASV, kur viņiem draud bargi cietumsodi.

Saņēmējs būtu firma, kas sadarbojās ar Krievijas "Zinātniskās ražošanas apvienību "Speciālie materiāli". Tā apgādā Krievijas Aizsardzības un Iekšlietu ministrijas, FSB, un "Rosatom". Notika tiesa. Jāni Užbali izlaida no apcietinājuma. Kad lieta nonāca līdz Augstākajai tiesai un Užbalim draudēja izdošana ASV, viņš no Latvijas pazuda. Kā zināms neoficiāli - pēc nelabvēlīgā sprieduma viņš nākamās dienas rītā kājām šķērsojis Latvijas-Krievijas robežu.

MĀRCIS VIĻUMS

prokurors

Tiesa izvērtējot apstākļus, ņemot vērā, ka viņiem visiem bija dzīvesvieta Latvijas Republikā, viņi bija pilsoņi, iepriekš nebija sodīti, nolēma, ka var piemērot citu drošības līdzekli. Ka var nepiemērot.

Bet prokuratūra uzstāja uz to, ka vajadzētu paturēt apcietinājumā.

Nu jā, ja es pēc apcietināšanas vēršos tiesā. Nu viņus nepiemēro, tad… Bet divi no viņiem ir veiksmīgi izdoti Amerikas Savienotajām Valstīm un viens no viņiem tādiem organizatoriem, kas atbilstoši apsūdzībai diemžēl ir pazudis un šobrīd viņu meklē, un viņš nav izdots Amerikas Savienotajām Valstīm. Pēc pēdējās informācijas, kas ir manā rīcībā, viņš ir aizbēdzis Krievijas Federāciju.

ANATOLIJS KUCEVOLS

Ukrainas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā

Mans Prezidents daudzās konferencēs ir uzdevis tikai vienu jautājumu - nevis, kas ir vajadzīgs Ukrainai, lai turpnātu cīņu, bet kāpēc Krievijas joprojām turpina karot? Kur tiek ņemti visi tie resursi un kas viņus atbalsta? Un iespējams bieži runa nav par līderiem, kas saprot tieši, ka tiešas rīcības tieši ietekmē Krievijas armijas spējas.

Saskaņā ar apsūdzību, Čistjakovs veicinājis nelikumīgus darījumus simtiem tūkstošu dolāru vērtībā, lai sarežģītas ASV aviācijas un kosmosa tehnoloģijas novirzītu uz uzņēmumiem Krievijā. Un tam visam izmantojis Apvienoto arābu emirātu finanšu sistēmu. Starp citu šonedēļ Rīgu apmeklēja emirātu ārlietu ministrs un tikās ar Latvijas augstākajām amatpersonām.

Latvijā

Valsts policijas koledža (VPK) ir uzsākusi reflektantu uzrunāšanas kampaņu “Policija meklē Tevi!”, kuras laikā informēs par izglītības iespējām un priekšrocībām, kādas Valsts policijas koledža nodrošina saviem izglītojamajiem.