AT tiesa vērtēs attaisnojošo spriedumu Endziņa krimināllietā

© Kaspars Krafts/f64

Augstākā tiesa (AT) ierosinājusi kasācijas tiesvedību par apgabaltiesas spriedumu, ar kuru par nacionālā naida kurināšanu sociālo tīklu platformā "Facebook" apsūdzētais Niks Endziņš tika pilnībā attaisnots, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Iepriekš Rīgas apgabaltiesa Endziņu attaisnoja, bet prokurors iesniedza protestu. Pašlaik izskatīšanas datums AT nav zināms.

Iepriekš neminot personas vārdu, prokuratūrā aģentūrai LETA pavēstīja, ka vīrietis apsūdzēts par nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu sociālajā tīklā "Facebook", kā arī par huligānismu.

Saskaņā ar apsūdzību vīrietis savā dzīvesvietā uzņēma un vēlāk publicēja "Facebook" videoierakstu ar nosaukumu "Koronas vīruss ir Latvijā! Lūdzu, dalies un brīdini citus!".

Videoieraksts saturēja izteikumus, kuru paušanas veids ir cieņu aizskarošs un naidīgi vērsts uz nesaticības provocēšanu pret ķīniešu tautības cilvēkiem un Ķīnu kā valsti, izsakoties, ka "ķīniešus un Ķīnu kā valsti vajag likvidēt un ķīnieši prot izgatavot tikai viltotas preces un viltotus mobilos telefonus".

Tāpat šajā videoierakstā viņš esot tīši izplatījis viltus ziņas par koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijas teritorijā. Minētais apgalvojums neatbilda patiesībai, jo konkrētajā periodā oficiāli netika reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Minētās bija viltus ziņas, kas saistītas ar veselības drošības apdraudējumu, rezultātā sabiedrībā tika radīts būtisks satraukums un nedrošības sajūta, kā arī traucēts Slimību profilakses un kontroles centra darbs.

"Apsūdzētais ar savām darbībām dezinformēja sabiedrību par faktisko situāciju valstī saistībā ar vīrusa izplatību, tādējādi lika apšaubīt Slimību profilakses un kontroles centra un pārējo iesaistīto iestāžu kopējo darbību, mudinot domāt, ka sabiedrība netiek informēta un valsts slēpj no iedzīvotājiem nozīmīgu informāciju," norādīja prokuratūrā.

Lieta tika nodota Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai, kura Endziņu atzina par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 78.panta otrajā daļā un Krimināllikuma 231.panta pirmajā daļā. Saskaņā ar Krimināllikuma 52.pantu, soda izciešanas termiņā tika ieskaitīta Endziņa atrašanās apcietinājumā no 31.janvāra līdz 6.aprīlim.

Savukārt Rīgas apgabaltiesa, skatot lietu apelācijas kārtībā, Endziņu atzina par vainīgu nacionālā naida kurināšanā saistībā ar viņa ierakstiem sociālo tīklu platformā "Facebook", sodot viņu ar brīvības atņemšanu uz sešiem mēnešiem.

Par spriedumu tika iesniegta kasācijas sūdzība. Augstākā tiesa lietu nosūtīja atkārtotai izskatīšanai. Apgabaltiesa lietu izskatīja atkārtoti un Endziņu attaisnoja, bet par spriedumu tika saņemts prokurora protests.

Svarīgākais