Apkopots, cik daudz grāmatu pērn izdots Latvijā

© unsplash.com

Pērn izdoto grāmatu un brošūru kopējais skaits samazinājies par 0,4%, savukārt tirāža - par 5,9%, informē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pārstāve Elza Ungure.

2023.gadā izdotas 2014 grāmatas un brošūras 2 223 248 eksemplāru tirāžā. No tām 70,7% ir oriģinālizdevumi, bet 29,3% - tulkojumi. Lielākā daļa - 80,8% - grāmatu ir izdotas latviešu, tai skaitā lībiešu un latgaliešu rakstu valodā, liecina LNB elektroniskajā krājumā "Latvijas izdevējdarbības statistika 2023" publicētie dati.

Kā atzīmē Ungure, raugoties uz pēdējo piecu gadu periodu, izdoto grāmatu skaita un tirāžas ziņā pēdējo trīs gadu laikā vērojamas stabilizācijas tendences pēc krīzes, kas nozarē tika piedzīvota 2020.gadā saistībā ar Covid-19 pandēmijas laikā ieviestajiem ierobežojumiem, kuri lielā mērā izraisīja arī tā saukto "papīra krīzi" jeb deficītu un papīra cenas pieaugumu. Savu artavu grāmatniecības nozares stabilizācijā devusi samazinātās pievienotās vērtības likmes piemērošana grāmatām un periodiskajiem izdevumiem 2021.gadā, uzskata nozares pārstāvji.

Analizējot aizvadītās piecgades laikā izdotās grāmatas un brošūras pēc to tematikas, vērojams - lai gan aizvien visvairāk izdota daiļliteratūra pieaugušo auditorijai, tās proporcija 2023.gadā samazinājusies, pieaugot bērnu un jauniešu auditorijai paredzēto daiļliteratūras izdevumu skaitam.

Kā uzsver Ungure, tā vērtējama kā pozitīva tendence, ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušo informāciju par bērnu un jauniešu lasītprasmi un lasīšanas paradumiem Latvijā, tomēr vienlaikus bažas rada tendence, kas no 2021.gada iezīmējusies attiecībā uz pieaugušo auditorijai paredzēto daiļliteratūru, proti, no 2021.gada izteikti - par vairāk nekā 5% - pieaugusi prozas žanra proporcija daiļliteratūrā, īpaši sarūkot dzejas žanra proporcijai, kas signalizē par literārās daudzveidības samazināšanos un potenciāli arī par nacionālo lasīšanas paradumu maiņu.

Tikmēr drukātās preses izdevumu nozarē ieilgusī lejupslīde turpinās. 2023.gadā statistikā uzskaitīti vairs tikai 80 Masu informācijas līdzekļu reģistrā (MIL) reģistrēti laikraksti, kuru kopējais izdotais numuru skaits ir 5206 numuri un kopējā tirāža ir 25 392 621 eksemplāri.

No 2023.gadā uzskaitītajiem MIL reģistrētajiem laikrakstiem 66,3% ir latviešu, bet 31,3% krievu valodā. Salīdzinājumā ar drukātajiem laikrakstiem, lai gan uzskaitīto MIL reģistrēto žurnālu skaits pēc straujā sarukuma no 239 uzskaitītajiem žurnāliem 2019.gadā līdz 205 žurnāliem 2020.gadā, 2023.gadā pieaudzis līdz 215 žurnāliem, kuri izdoti 2110 numuros, žurnālu tirāža tomēr turpina samazināties, 2023.gadā MIL reģistrēto žurnālu tirāžai veidojot vairs tikai 12 657 691 eksemplārus. No 2024.gadā uzskaitītajiem MIL reģistrētajiem žurnāliem 80,0% ir latviešu, bet 13,0% krievu valodā.

Oficiālās izdevējdarbības statistiku veido LNB, balstoties uz izdevēju iesniegtajiem izdevumu obligātajiem eksemplāriem un pārskatiem par izdevējdarbību.

Latvijā

TV24 raidījumā "Saimnieks. Zeme. Valsts" komentējot Satversmes tiesas spriedumu, kas aizliedz samazināt mežu ciršanas caurmēru, Aigars Dudelis, mežsaimniecības plānošanas vadītājs AS "Latvijas valsts meži", vērtē strikti: ”Ir palaista garām iespēja celt mežu saimniecisko vērtību. Turklāt es šodien runāju par ilgtermiņu.”

Svarīgākais