NVA piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu vajadzīgo darbinieku sagatavošanai

© Dmitrijs Suļžics/MN

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu vajadzīgo darbinieku sagatavošanai, īstenojot bezdarbnieka statusā NVA reģistrēto klientu praktiskās mācības darba vidē otrā, trešā vai ceturtā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesionālās kompetences ieguvei, aģentūru LETA informēja NVA.

Praktisko mācību ilgums pie darba devēja ir trīs mēneši, noslēdzot darba līgumu.

NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktors Pāvels Beļisovs norāda, ka uzņēmējiem tiek sniegti vairāki pakalpojumi un pasākumi nepieciešamā darbaspēka piesaistei, un viens no šiem pasākumiem ir NVA līdzfinansētā vajadzīgo darbinieku praktiskā sagatavošana darba vidē. Viņš uzsver, ka tā ir lieliska iespēja darba devējiem ar minimāliem finansiāliem ieguldījumiem iegūt kvalificētus darbiniekus, kuri profesionālās zināšanas un prasmes apguvuši, ņemot vērā konkrētā uzņēmuma specifiku un vajadzības.

NVA darba devējam izmaksā dotāciju mācībās iesaistītā NVA klienta darba algai - 60% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, apmaksā izdevumus par normatīvajos aktos paredzēto obligāto veselības pārbaudi līdz 50 eiro, piešķir vienreizēju dotāciju normatīvajos aktos paredzētajiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem līdz 100 eiro, kā arī vienreizēju dotāciju darba vietas pielāgošanai pasākuma dalībniekam ar invaliditāti līdz 1000 eiro.

NVA piešķir dotāciju arī darba vadītāja algai. Ja praktiskās apmācības īstenošanas vieta atrodas vismaz 15 kilometru attālumā no pasākuma dalībnieka deklarētās dzīves vietas, viņš var saņemt no NVA reģionālas mobilitātes atbalstu - līdz 10 eiro dienā transporta izdevumu vai līdz 200 eiro dzīvojamās telpas īres izmaksu kompensācijai.

Savukārt darba devējam pasākuma dalībniekam jānodrošina darba alga tādā apmērā, lai kopā ar NVA dotāciju tās apmērs būtu ne mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru. Darba devējam jāveic arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Ja praktiskajā apmācībā tiek iesaistīts cilvēks ar invaliditāti, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no algas dotācijas daļas nodrošina NVA.

Pasākuma "Apmācība pie darba devēja" īstenošanai aicināti pieteikties komersanti, pašnodarbinātās personas, ārstniecības iestādes, kā arī biedrības vai nodibinājumi, izņemot politiskās partijas un izglītības iestādes.

2024.gadā NVA plāno izveidot 400 praktiskās apmācības vietu. Pieteikšanās pasākuma īstenošanai šogad tika uzsākta 5.aprīlī, un jau ir saņemti 46 darba devēju pieteikumi 60 praktiskās apmācības vietu izveidei. Pieprasītākās praktiskās apmācības profesijas ir šūšanas iekārtu operators, koksnes materiālu apstrādātājs, pavārs, konditors, reklāmas aģents, lietvedis, biroja administrators, grāmatveža palīgs, projekta vadītāja asistents, mazumtirdzniecības komercdarbinieks un citas.

NVA atgādina, ka Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda projektā "Prasmju pilnveide pieaugušajiem" NVA īsteno arī pasākumu "Apmācība pie darba devēja ar nozaru asociāciju iesaisti", lai darba vidē nodrošinātu vajadzīgo darbinieku praktiskās mācības tautsaimniecības nozarēs nepieciešamo profesiju apguvei, ņemot vērā katras nozares vajadzības un aktuālo darbaspēka pieprasījumu. Nozaru asociācijām NVA piešķir dotāciju ar pasākuma organizēšanu saistītām izmaksām, tostarp mācību pasākumu koordinēšanai, vadīšanai, pasniedzēju piesaistei, kā arī atlīdzina ar pasākuma organizēšanu saistītās izmaksas - 200 eiro apmērā par katru mācībās pie darba devēja iesaistīto bezdarbnieku, kas mācības būs pabeidzis.

Mācības pie darba devēja ar nozaru asociāciju iesaisti tiek īstenotas darbinieku sagatavošanai darbam apstrādes rūpniecības, transporta un uzglabāšanas, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozarē, izņemot izdevējdarbību, kinofilmu, videofilmu, televīzijas programmu un skaņu ierakstu producēšanu, radio un televīzijas programmu izstrādi un apraidi.