Augļi, dārzeņi un piens skolēniem nākamgad papildus izmaksās 4,74 miljonus valsts budžetā

© Oksana Džadana / F64

Skolēnu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu nākamgad nepieciešams papildu finansējums no Latvijas budžeta 4,743 miljonu eiro apmērā, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotais un Tiesību aktu portālā publiskotais informatīvais ziņojums.

Tostarp 2,216 miljoni eiro nepieciešami piena apgādes programmai, bet 2,527 miljoni eiro - augļiem un dārzeņiem.

ZM norāda, ka kopumā programmas īstenošanai 2025. gadā - kārtējā mācību gada otrajā semestrī un nākamā mācību gada ( 2025./2026.) pirmajā semestrī - nepieciešami 9,15 miljoni eiro, savukārt esošais finansējums paredzēts 4,407 miljoni eiro. No tā 1,518 miljonus eiro veido Eiropas Savienības (ES) finansējums, kamēr Latvijas budžeta līdzfinansējums patlaban paredzēts 2,889 miljoni eiro.

Ministrijā norāda, ka finansējums skolu programmai jau gadiem nav mainījies un esošais budžets pašreizējā situācijā vairs nav pietiekams, lai nodrošinātu produktu izdalīšanu visā izdales periodā.

ZM aprēķini liecina, ka 2023./2024. gadā katram skolu programmā iesaistītajam bērnam pienu varēja izdalīt vidēji 75 reizes, bet augļus un dārzeņus - vidēji 35 reizes, savukārt visam izdales periodam pietiekams finansējuma apmērs ļautu pienu izdalīt apmēram 117 reižu, bet augļus un dārzeņus - 66 reizes.

ZM uzsver, ka skolu programma Latvijā ir populāra un kopš 2004./2005. mācību gada, īstenojot programmu, ir izdalītas 44 832 tonnas piena, par ko izmaksāts atbalsts 32,64 miljonu apmērā, no kā Latvijas budžeta finansējums veido 70%. Savukārt kopš 2010./2011. mācību gada, kad līdztekus piena izdalei aizsākās augļu un dārzeņu izdalīšana, izdalītas 10 672 tonnas svaigu augļu un dārzeņu, par ko izmaksāts atbalsts 15,44 miljonu eiro apmērā, un no tā Latvijas budžeta finansējums veido 36%.

Skolu programmas mērķis ir veicināt veselīgu uzturu paradumu veidošanos jau bērnībā, radinot pie svaigu un veselīgu produktu lietošanas ikdienas uzturā, kā arī veicināt zināšanu palielināšanos par veselīgu uzturu un lielāku informētību par programmu un tās mērķiem kopumā. Viens no skolu programmas pamatelementiem ir svaigu augļu un dārzeņu un pasterizēta piena izdalīšana 1.-9. klases skolēniem un pirmsskolas vecuma bērniem bez maksas noteiktā periodā.

Latvijā

Valsts policijas koledža (VPK) ir uzsākusi reflektantu uzrunāšanas kampaņu “Policija meklē Tevi!”, kuras laikā informēs par izglītības iespējām un priekšrocībām, kādas Valsts policijas koledža nodrošina saviem izglītojamajiem.