"Apgulies ar pēdām šaušanas virzienā, aizsedzot galvu ar rokām un turot muti atvērtu". Sagavoti padomi, kā rīkoties, noklūstot apšaudes krustugunīs

© Ekrānuzņēmums

Aizsardzības ministrijas sagatavotajā rokasgrāmatā “Kā rīkoties kara gadījumā” līdzās ieteikumiem turēt gatavībā 72h somu, ir arī praktiski padomi, ko darīt vai nedarīt, ja, piemēram, sākas apšaude.

Kā rīkoties apšaudes laikā

Ja tava māja nokļūst regulāru bruņotu konfliktu zonā, ir nepieciešams nostiprināt logus (piemēram, ar līmplēvi) - tas palīdzēs novērst saplēstā stikla lausku izkaisīšanos. Ja iespējams, nostiprini logus, piemēram, ar smilšu maisiem vai masīvām mēbelēm. Ja sākusies apšaude, un tev nav iespējams patverties patvertnē (ēkas pagrabā), tad patveries savā mājā vai dzīvoklī telpā, kurā veidojas “divu sienu princips” - telpa, kurā atrodoties, tevi pasargā vismaz divas sienas.

Mīnmetēju apšaude

Skaļa, svelpjoša skaņa un lādiņa sprādziens nozīmē, ka tu atrodies artilērijas apšaudes, mīnmetēja uguns vai gaisa uzbrukuma zonā. Ja dzirdi lādiņa svilpšanu un pēc 2-3 sekundēm sprādzienu, nekavējoties nogulies zemē. Aizsedz galvu ar rokām vai somu. Pēc pirmā lādiņa sprādziena ātri atrodi vietu, kur paslēpties. Tev jāatrod vismaz neliela ieplaka.

Arī pazemes pārejas, grāvjus, tranšejas, bedres, plašas notekcaurules zem ceļiem, augstas ielu apmales vai akas var izmantot kā piemērotu aizsegu.

Ja uzbrukums tevi pārsteidz sabiedriskajā transportā, pieprasi tūlītēju apstāšanos un izkāp. Bēdz pēc iespējas tālāk no ceļa un krīti zemē. Aizsedz ausis ar rokām un atver muti: tas pasargās tevi no kontūzijas. Bīstami ir slēpties verandās, zem arkām, kāpņu telpās, rūpnieciski ražotu māju pagrabos, netālu no transportlīdzekļiem un degvielas uzpildes stacijām. Tādi objekti ir nedroši - tu vari tikt iesprostots vai savainots.

Nesāc patstāvīgi pārmeklēt drupas; sagaidi atmīnētājus un neatliekamās palīdzības dienesta pārstāvjus.

Strēlnieku ieroču uzbrukums

Ja nokļūsti tāda uzbrukuma krustugunīs, kur tiek izmantoti strēlnieku ieroči, t. i., pistoles, mašīnpistoles, šautenes, automātiskie ieroči: tev jāslēpjas drošās telpās savās mājās (piemēram, vannas istabā vai gaitenī), tālāk no logiem un durvīm. Ja tas nav iespējams, nogulies tādu priekšmetu aizsegā, kas var tevi pasargāt no gruvešiem un lodēm.

Atklātās vietās nekavējoties nogulies zemē un aizsedz galvu ar rokām. Jebkura dzega, paaugstinājums, piemēram, gājēju ietve, zemes ieplaka vai grāvis arī nodrošinās labāku aizsardzību. Metāla atkritumu konteiners vai lieveņa pakāpieni arī var tevi pasargāt.

Neslēpies aiz automašīnām vai kioskiem - tie bieži kļūst par mērķiem.

Atceries - ķermenim jāatrodas visdrošākajā iespējamajā pozīcijā.

Apgulies, pievelkot ceļus pie vēdera. Apgulies ar pēdām šaušanas virzienā, aizsedzot galvu ar rokām un turi muti atvērtu.

Pagaidi, kamēr apšaude rimstas un šāvienu nav vismaz 5 minūtes.

Rokasgrāmata “Kā rīkoties kara gadījumā” atrodama portālā sargs.lv.

Latvijā

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 844,276 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā mēnesi iepriekš un par 2,1% mazāk nekā pagājušā gada janvāra sākumā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Svarīgākais