Latvija nākamgad rīkos nozīmīgāko skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstādi Eiropā

© Dmitrijs Suļžics / F64

Valdība šodien izskatīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvo ziņojumu, atbalstot Eiropas Savienības (ES) jauno zinātnieku konkursa īstenošanu Latvijā 2025.gadā.

ES jauno zinātnieku konkurss ir nozīmīgākā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstāde Eiropā, kurā tiek demonstrēti labākie skolēnu zinātniskie darbi ES un ārpus tās. Katru gadu šis konkurss tiek īstenots citā Eiropas Savienības dalībvalstī un pulcē talantīgākos skolēnus vecumā no 14 līdz 20 gadiem, dodot iespēju prezentēt savu izstrādāto projektu starptautiskai zinātnieku žūrijai.

Pirmais konkurss Eiropas Komisijas pārraudzībā norisinājās Belļģijā, un kopš tā laika, konkurss ir ticis īstenots 22 Eiropas valstīs. Latvija saņēmusi uzaicinājumu būt par konkursa rīkotājvalsti 2025.gadā.

IZM norāda, ka šāda līmeņa pasākuma rīkošana Latvijā ir liels gods un atbildība, un var sniegt daudz priekšrocību gan konkursa dalībniekiem, gan Latvijai kā šī konkursa uzņēmējvalstij, tostarp mudināt vairāk jauniešu iesaistīties zinātniskās aktivitātēs, veicināt starptautisko redzamību zinātnes, inovāciju un izglītības jomās, mudināt izglītības iestādes pievērst vairāk uzmanību STEM izglītībai.

Tāpat konkursa rīkošana Latvijai var nodrošināt platformu skolēniem, skolotājiem, zinātniekiem un politikas veidotājiem, lai tīklotos un veidotu jaunas sadarbības, sniegt pozitīvu ietekmi uz ekonomiku, kā arī veicināt kultūras apmaiņu un izpratni un veidot globāli informētāku un savstarpēji saistītu jauno zinātnieku paaudzi.

Plānots, ka konkursā piedalīsies 270 dalībnieki, tai skaitā skolēni un viņu pavadošās personas, īpašie uzaicinātie viesi, speciālo balvu pārstāvji, žūrijas komisijas locekļi.

Konkurss tiek rīkots septembra otrajā pusē, un tā norise tiek plānota sešu dienas, programmā iekļaujot gan stendu intervijas ar žūriju, gan publisko apmeklējumu dienas, gan izglītojošās lekcijas dalībniekiem ar pasaules un Latvijas vadošajiem zinātniekiem, gan kultūras pasākumus.

Balvas iegūst tie konkursanti, kuri pēc žūrijas vērtējuma ir guvuši augstus rezultātus. Tiek piešķirtas galvenās balvas, goda balvas vai īpašās ziedojuma balvas jeb specbalvas. Katru gadu nemainīgi četri pirmās vietas ieguvēji saņem 7000 eiro lielu naudas balvu, četri otrās vietas ieguvēji saņem 5000 eiro lielu naudas balvu, savukārt četri trešās vietas ieguvēji saņem 3500 eiro lielu naudas balvu.

Latvijā

Valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri no 2025.gada 1.janvāra reorganizēt Nacionālo veselības dienestu (NVD), nododot e-veselības politikas īstenošanu un ar to saistīto uzdevumu veikšanu SIA "Latvijas Digitālās veselības centrs".

Svarīgākais