Notiesāts Centrālcietuma bēglis Māris Kovaļovs; piespriests sods par slepkavības mēģinājumu

© MN

Augstākā tiesa (AT) ir atteikusies ierosināt kasācijas tiesvedību par spriedumu, ar kuru no Rīgas Centrālcietuma izbēgušajam un vēlāk notvertajam Mārim Kovaļovam par kādas sievietes bijušā dzīvesbiedra slepkavības mēģinājumu piespriests cietumsods uz astoņiem gadiem un astoņiem mēnešiem, līdz ar to spriedums ir stājies spēkā.

AT, neminot personas vārdu, aģentūru LETA informēja, ka spēkā atstāts Rīgas apgabaltiesas spriedums, ar kuru, ievērojot noziedzīgo nodarījumu kopību un iepriekš neizciesto sodu, apsūdzētajam piespriesta brīvības atņemšana uz astoņiem gadiem un astoņiem mēnešiem, kā arī probācijas uzraudzība uz trīs gadiem.

No apgabaltiesas sprieduma izriet, ka apsūdzētais, dusmu vadīts, nolēma izdarīt citas personas prettiesisku nonāvēšanu. Būdams alkohola un narkotisko vielu ietekmē, viņš ieradās upura dzīvesvietā. Kad tika atvērtas ārdurvis, apsūdzētais ar līdzpaņemto gaļas cirvi ne mazāk kā divas reizes atvēzējās un centās iesist vīrietim pa galvu, taču cietušajam izdevās aizsegt to ar roku, aizvērt un pēc tam nosprostot dzīvokļa ārdurvis.

Šādā veidā personai tika nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi. Vēlāk, atrodoties policijas iecirkņa pagaidu aizturēšanas telpā, apsūdzētais ar dūrēm sasita durvju stiklu.

Atstājot negrozītu pirmās instances tiesas spriedumu daļā, ar kuru apsūdzētais notiesāts par slepkavības mēģinājumu, apgabaltiesa atzina, ka ir pareizi novērtēti lietā iegūtie pierādījumi un izdarīti pamatoti secinājumi par apsūdzētā vainīgumu inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā. Tiesas vērtējumā, tikusi atspēkota apsūdzētā versija par to, ka viņš nonāvēt cietušo nav vēlējies, cietušā dzīvoklī nav iekļuvis un miesas bojājumus nav nodarījis, ir argumentēti atzīts, ka inkriminētajos apstākļos apsūdzētais rīkojies ar tiešu nodomu, proti, izdarot cietušā galvā mērķētu cirtienu, paredzējis cietušā nāves iestāšanos un vēlējies to sasniegt.

AT atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, jo daļā, kas attiecas uz slepkavības mēģinājumu, apsūdzētais kasācijas sūdzību nebija pamatojis atbilstoši likuma prasībām, proti, nebija norādījis, kādus Krimināllikuma pārkāpumus vai Kriminālprocesa likuma būtiskus pārkāpumus pieļāvusi apelācijas instances tiesa. Savukārt daļā, kas attiecas uz svešas mantas tīšu bojāšanu, apsūdzētais apelācijas instances tiesas spriedumu kasācijas kārtībā nebija pārsūdzējis.

Iepriekš "Latvijas Avīze" ziņoja, ka slepkavības mēģinājums izdarīts 2022.gada 29.jūnijā Rīgā, Teikas mikrorajonā. Kā liecina apsūdzība, Kovaļovs ap plkst.5 ieradies pie savas tā brīža draudzenes bijušā dzīvesbiedra un piezvanījis pie dzīvokļa durvīm. Tiklīdz 1975.gadā dzimušais vīrietis atvēris durvis, Kovaļovs, kliedzot, ka nogalinās, ar gaļas kapājamo nazi cirtis viņam pa galvu. Upurim izdevies aizlikt priekšā roku un aizcirst durvis, tomēr uzbrucējs pa roku trāpījis divas reizes, nodarot cietušajam vidējas smaguma pakāpes miesas bojājumus. Sieviete, kura kopā ar cietušo atradās dzīvoklī, izsaukusi policiju, kas uzbrucēju pamanījusi un aizturējusi netālu no notikuma vietas.

Par šo uzbrukumu policija sāka kriminālprocesu gan par slepkavības mēģinājumu, gan par mēģinājumu nelikumīgi iekļūt mājoklī pret tajā dzīvojošo personu gribu. Kriminālprocesā par slepkavības mēģinājumu Kovaļovam tikusi veikta tiesu psihiatriskā ekspertīze, bet īpašas novirzes no normas speciālisti neesot konstatējuši.

Drīz pēc tam Kovaļovs nopelnījis vēl vienu kriminālprocesu, jo, atrazdamies policijas iecirkņa aizturēšanas telpā, izsitis armētu stiklu, tādējādi tīši bojādams citas personas mantu. Vīrietis jau iepriekš sodīts par laupīšanu, zādzībām un citiem noziedzīgiem nodarījumiem. Kā drošības līdzeklis viņam visu šo laiku bijis piemērots apcietinājums.

Rīgas pilsētas tiesā ir vel viena lieta, kurā apsūdzēts Kovaļovs, kā arī Ruslans Guzjakovs. Viņi apsūdzēti pēc Krimināllikuma 180.panta, kas paredz atbildību par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā. Pašlaik lietas iztiesāšana ir atlikta, jo Guzjakovs izsludināts meklēšanā.

2023.gada 23.jūlijā Kovaļovs izbēga no Rīgas Centrālcietuma, taču dažu stundu laikā viņu izdevās aizturēt Sarkandaugavā. Par ieslodzītā bēgšanu tika sākt kriminālprocess un lieta nodota tiesai.