Seniori cer iespējami drīzāk sagaidīt "bāzes pensiju" ieviešanu

© Ilze Zvēra/MN

Seniori cer, ka lēmums par bāzes pensiju ieviešanu uz politiskās dienaskārtības galda nonāks pēc iespējas tuvākā nākotnē, aģentūrai LETA sacīja biedrība "Latvija senioru kopienu apvienība" (LSKA).

Biedrības vērtējumā ir apsveicami, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai vērtēšanai nodota nu jau vairāk kā 13 000 pilsoņu parakstītā iniciatīva atcelt pensiju aplikšanu ar iedzīvotāju ienākumu nodokli.

Vienlaikus biedrība uzskata, ka pašreizējais neapliekamā minimuma slieksnis pensijām - 500 eiro, neveicina pensionāru dzīves kvalitātes uzlabošanos. LSKA arī atbalsta Latvijas Pensionāru federācijas minēto kompromisa variantu, ka ar IIN neapliekamais pensijas minimums būtu minimālās algas apmērā, proti, 700 eiro.

Tāpat LSKA atzinīgi novērtē un atbalsta Latvijas pensionāru federācijas un Labklājības ministrijas (LM) iniciatīvu no 2024.gada indeksēt visas valsts pensijas ar patēriņa cenu indeksu un algu indeksu vienu reizi gadā - 1.oktobrī. Kā norāda LSKA struktūrvienības "Senioru saeima" priekšsēdētāja Barba Girgensone, atbalstot minēto iniciatīvu, LSKA cer, ka tādējādi tiks stiprināta arī darba devēju un nodarbināto motivācija maksāt sociālās iemaksas, jo pensiju apmēra noteikšanā tiek ievērots taisnīguma princips.

LSKA atbalsta arī LM darbību bāzes pensijas noteikšanas virzienā visiem vecuma pensijas saņēmējiem, kas nodrošinātu pensiju sistēmas ilgtspēju.

"Piemaksas pilnveidošana ir viens no variantiem virzībai uz "bāzes pensiju", kas nodrošina taisnīgumu pret visiem vecuma pensijas saņēmējiem, neatkarīgi no laika, kad piešķirta pensija," saka Girgensone.

LSKA ieskatā "bāzes pensija", kas būtu regulārs ikmēneša maksājums papildus no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām aprēķinātajai vecuma pensijai un tiktu izmaksāta visiem vecuma pensijas saņēmējiem, būtiski atvieglotu daudzu Latvijas senioru dzīvi.

"Ir bēdīgi apzināties, ka vairāk kā 30 gadus pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas lielākā daļa pensionāru pieder sabiedrības mazturīgākajam slānim un joprojām ir pakļauti nabadzības riskam. Aptuveni trešā daļa pensionāru saņem 350 līdz 500 eiro lielu pensiju, un tā nav summa, ar kuru kaut vai daļēji pietiek visu ikdienas vajadzību apmierināšanai," uzsver Kalnāja.

LSKA atgādina, ka diskusija par tā saukto "bāzes pensiju" nerimst jau vairākus gadus, tomēr seniori cer, ka lēmums par bāzes pensiju ieviešanu uz politiskās dienaskārtības galda nonāks pēc iespējas tuvākā nākotnē.